AG Flek

Česká hudební skupina založená roku 1977. Tehdy ji tvořili Ivo Viktorin (*15.6.1955, zpěv, kytara, klávesové nástroje), Karel Markytán (*17.8.1954, kytara, foukací harmonika), Josef Šobáň (*30.4.1955, baskytara) a Blanka Táborská (*3.9.1955, zpěv). Když v roce 1983 vycházela AG Fleku první deska, napsal hudební kritik Jiří Černý ,,v historii českého písničkářství patří tento okamžik k nejhezčím“. To bylo šest let po té, co skupina vznikla, nasbírala několik vítězství v tehdejších hudebních soutěžích, získala si posluchače a stala se inspirací pro mnohé muzikanty.

AG Flek od počátku mísil různé žánry, v jeho hudbě je slyšet vliv Pink Floyd, Led Zeppelin a jiných rockových kapel. Nástrojovým obsazením hrál akustický folkrock a protože se jeho úspěch zrodil na countryfolkových festivalech, dostal nálepku folkový. Dnes se tomu říká hudba na pomezí žánru, či nadžánrová.

Silné autorské zázemí, nádherný hlas Blanky Táborské a skvělé album, vše bylo nachystáno na úspěšnou kariéru, ale nestalo se. Blanka Táborská se rozhodla pro poklidný rodinný život a z kapely odešla.

Původní obsazení od roku 1977 do 1983:
Ivo Viktorin / autor hudby V akustická kytara, klavír, zpěv
Karel Markytán / autor textů – akustická kytara, foukací harmonika, zpěv
Blanka Táborská – zpěv
Josef  Šobáň – baskytara, zpěv
Zdeněk Hromádka – bicí (od roku 1981 do 1983)
externí textař Dušan Michelfeit

Nahradil ji tenkrát neznámý Vlasta Redl. Skupina musela znovu vybudovat repertoár, tentokrát mužský, a potýkat se s odpůrci její elektrifikace na folkových festivalech. Vrchol této éry je zaznamenán na desce Dohrála hudba.

Obsazení od roku 1983 do 1989:
Ivo Viktorin / autor hudby – akustická kytara, klavír, zpěv
Karel Markytán / autor textů – akustická kytara, foukací harmonika, zpěv
Vlasta Redl / autor hudby a textů – elektrická kytara, zpěv
Josef Šobáň – baskytara, zpěv
Jan Valendin – bicí

V roce 1989 ze skupiny odchází zakládající člen Ivo Viktorin a bubeník Jan Valendin. Přichází členové pozdější skupiny Buty, Radek Pastrňák, Milan Nitra a Richard Kroček. Lídrem kapely se stává Vlasta Redl a kapela mění kurs. Vychází album Tramtárie a odchází další zakládající člen Karel Markytán. Následuje album s Hradišťanem a odcházejí členové Buty. Jsou vystřídáni Michaelem Vašíčkem, Karlem Macálkou a Davidem Velčovským. Kapela se po čase přejmenuje na Každý den jinak.

V roce 1997 dostává Ivo Viktorin nabídku od vydavatelství BMG na nahrání alba s původní sestavou AG Fleku. Ale protože Josef Šobáň v té době ještě hraje s kapelou Vlasty Redla, která se donedávna ještě jmenovala AG Flek, album Waltz zakládající trojice vychází pod jejich jmény, tedy Viktorin / Táborská / Markytán.  

Ke znovuzrození AG Fleku došlo šťastnou náhodou. Ve chvíli kdy Josef Šobáň a jeho kolegové ukončili činnost u Vlasty Redla, neodbytný fanoušek této kapely Ing. architekt Petr Řehořka nakonec umluvil původní sestavu, aby se sešla k příležitostnému koncertu v původním složení. A tak se po mnoha letech zakládající čtveřice sešla na podiu  posílena o spoluhráče Michaela Vašíčka a Davida Velčovského. Radost ze společného hraní pak nastartovala sérii koncertů.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×