Koité Habib

Habib Koité, přezdívaný Eric Clapton z Mali. Přimknutý k minulosti, myslící na budoucnost. Novátorský bluesový písničkář s medovým hlasem nepodlézavě propojující západoafrickou griotskou tradici se západním rockem. Představuje hudebníka pro „generaci posluchačů stávající se svědkem zhroucení kulturních bariér“. Jako jeden z mála zmírnil předpovědi, že zpopularizovat africkou hudbu nebude pro její odlišný výrazový slovník snadné. Na nekonečném, mnohaletém turné získal obdiv Evropy, roztančil pražskou Akropoli a přinutil Američany změnit názor na původ blues. Magazín Rolling Stones ho pak označil za superhvězdu a Bonnie Raitt mu po společném vystoupení, ještě předtím, než s ním chtěla mít dítě, vysekla kompliment: „Vypila bych váš pot“.

O Koitém je známo, že s alby šetří, ať už pro svůj perfekcionalismus, kdy hodně času stráví u skládání a bádáním ve studiu nad detaily. Je stále rovněž na nekonečném turné a Koitého koncerty patří mezi vyhledávané atrakce. Stále má po boku věrnou kapelu Bamada a upřednostňuje akustický zvuk s vévodícím balafonem Keletiqui Diabateho. Flexibilně zužitkovává celou řadu malijských stylů, které koloruje rockem, funky, reggae a latinou. „Pracuji s malijskou tradicí, zároveň ale toužím po její moderní podobě. Chci otevřít okno mladé generaci, umožnit jí seznámit se s vlastními hudebními kořeny. Afriku až příliš drancuje západní popmusic“.

Habib Koité se od zbytku západoafrických kytaristů liší: umí skládat regulérní hity, servírované vstřícnějším způsobem. Miluje akustický zvuk, zároveň ovšem usiluje o takový bluesový náboj, který by lidi přiměl k tanci. Koitého loňské album Afriki patřilo mezi nejlepší nahrávky, které vzešly z černého kontinentu.

http://www.colours.cz/

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×