Petr Skoumal

Od roku 1966 pracoval Petr Skoumal v Činoherním klubu, kde byl režisérem a hudebním dramaturgem. Především zde však vrcholí jeho spolupráce s Janem Vodňanským. Hráli spolu sice již dříve v Redutě, Ateliéru a Divadle hudby, ale vrcholem jejich společné tvorby byly scénické koláže parodických scének, básní a písniček právě v Činoherním klubu. První z nich vznikla v roce 1969 pod názvem S úsměvem idiota, O rok později pak následovaly Hurá na Bastilu a S úsměvem Donkichota. Některé z textů reagovaly na tehdejší politickou situaci (např. píseň Maršálové se dotýká invaze vojsk v srpnu 1968), a proto se jejich autoři stali nepohodlnými. Za normalizace (koncem roku 1973) byly jejich hry zakázány, Skoumal s Vodňanským museli z divadla odejít a bylo jim zakázáno i účinkování v televizi a rozhlase. Mohli vystupovat jen příležitostně na některých malých scénách (např. Klub Eden). Začátkem 80. let se jejich umělecké dráhy rozešly a od té doby se plně věnuje samostatné tvorbě. Píše mnoho písniček (podrobněji v připojené diskografii). I když jsou rozděleny na tvorbu pro děti a pro dospělé, hranice mezi nimi není nikdy ostrá a např. mnohé dětské písničky mají, díky jeho osobitému stylu, ohlas i u dospělých.
 
V listopadu 1989 složil též monumentální píseň "Svatý Václave" (vévodo naší povolnosti, neopouštěj nás).
 
Velmi významná je jeho tvorba pro film a televizi (např. Srdečný pozdrav ze zeměkoule, Nejistá sezóna, Jára Cimrman ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný). Nezapomenutelná je i jeho hudba k večerníčkům (Maxipes Fík, Bob a Bobek, A je to...).
 
Píše hudbu mnohým hudebníkům, několik let působil jako člen kapely ETC Vladimíra Mišíka, dlouhodobě spolupracuje například s Michalem Prokopem. V současnosti občas vystupuje v dětských představeních v Divadle v Dlouhé.


Gramofonové LP desky s Janem Vodňanským
 S úsměvem idiota Supraphon
 S úsměvem Donkichota a Hurá na Bastilu (dvojité LP), Supraphon
 
CD pro děti
 Kdyby prase mělo křídla (1991)
 Jak se loví gorila (1994)
 Pečivo (Bonton 1995)
 Pro děti od pěti (2000)
 Když jde malý bobr spát (2003)
 Kampak běžíš, ježku (2008)
 
Pro dospělé
 …se nezblázni (1989)
 Poločas rozpadu (1990)
 Hotelový pokoje (1994)
 Březen (1999)
 Nebo cibule (2006)
 
CD desky s Janem Vodňanským
 S úsměvem idiota
 S úsměvem Donkichota a Hurá na Bastilu (dvojité CD)
 Ty české tajfuny, komplet 5 CD s písněmi a texty Jana Vodňanského
 
DVD
 Když já byl ještě malý klouče..., 2009
 
V roce 2007 vydal výběrové 3CD 52+2.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×