Gogol Bordello

 
Eugene Hutz, potomek ukrajinských Romů. Po katastrofě v Černobylu s rodinou emigroval do západní Evropy, prošel utečeneckými tábory, až se usadil v USA. Gogol Bordello vznikli v roce 1999 v New Yorku při setkání několika přistěhovalců z Ruska, Ukrajiny a Izraele. Jméno se vztahuje k ukrajinskému spisovateli 19. století Nikolaji V. Gogolovi a k tomu, co se nazývá bordelem – centrem rozkoší a pouliční vulgárnosti. Gogol byl oblíbeným spisovatelem všech členů kapely - “groteskní, melancholický, vizionářský” spisovatel, který je otevřen podobně jako kapela různým výkladům. Gogol Bordello si svými koncerty a deskami rychle získali přízeň veřejnosti i světových médií – od New York Times, přes Rolling Stone, The Wall Street Journal, až po The New Yorker a Billboard. Hráli po celém světě. Eugene Hutz tvrdí: “Romové mají divošský způsob vytváření muziky. Pocházejí z kultury, kde hudba je jediným způsobem k přežití. Podobně jako reggae jejich hudba vznikla mezi chudými lidmi, kteří nemají nic jiného než ji. Můžete proto cítit v každé notě rebelskou duši.” Co se dá konec konců čekat od chlapíka, který mezi svými oblíbenými kapelami jmenuje zároveň Taraf de Haidouks, Dead Kennedys, Kočani Orkestar, Gorana Bregoviče, The Stooges, Nacao Zumbi, Romano Drom, Saša Kolpakov či Asian Dub Foundation?

Zatím poslední řadové album „Super Taranta!“ sklídilo jednu lepší kritiku než druhou (http://www.gogolbordello.com/press/reviews/). Částečně se tak potvrdila i slova Eugene Hutze, ukrajinsko-amerického frontmana tohoto mnohonárodnostního uskupení: „S touhle deskou dobijeme svět. Všechno je ještě na vyšší úrovni než dříve: přímější, abstraktnější, soustředěnější, více s černým humorem. Dubové části jsou hlubší, rychlé části jsou ještě rychlejší, je to čistý orgasmus.“ Producentem byl Victor Van Vugt, spolupracovník Nicka Cavea či PJ Harvey V ČR v té době probíhala spolupráce s Gipsy.cz, přes drobné kontakty došlo i na hostování na maďarské Sziget festivalu, kdy Eugen Hutz odskočil po vystoupení Gogol Bordello na hlavním podiu na vystoupení Gipsy.cz, aby se pak dokonce na dvě písně připojil ke kapele. I proto se nakonec na české edici alba Super Taranta! objevil remix skladby Alcohol od Gipsy.cz, který celé album uzavírá.
.

Eugen Hutz je také známý filmovým i českým filmovým fanouškům a to jak například z filmu „Everything is Illuminated”, kde byl hereckým partnerem Elijaha Wooda, či v nedávné době na MUSIC ON FILM – FILM ON MUSIC (MOFFOM), kde měl premiéru dokument o Eugene Hutzovi, „The Pied Piper of Hutzovina“ neboli v češtině „Krysař z Hutzoviny“ a který natočila režisérka českého původu Pavla Fleischer.

 

Gogol Bordello Band:

Eugene Hutz - vocals

Sergey Rjabtzev - violin

Yuri Lemeshev - accordion

Tommy Gobena - bass

Eliot Ferguson - drummer

Oren Kaplan - guitar

Pam Racine - percussion, dance

Elizabeth Sun - percussion, dance

 

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×