Hukl

Ačkoliv existuje skupina Hukl jen krátce, její hudební historie sahá až do minulého století, či tisíciletí. Horizont jejího vzniku v létě 2005 tvoří pouze špičku ledovce.

Prvním milníkem byla Dětská porta v Uherském Hradišti, kterou pořádal dům dětí a mládeže. Dětská porta UHPetr Hudec se jí účastnil co by monolit. Karel Kloupar vystoupil se svým kamarádem Pantem pod názvem Duo Hasmanda & Kloupar. Oba pánové chodili do skautu, každý ovšem do jiného oddílu. Několikrát do roka se pořádaly střediskové táboráky, kde si měli možnost společně zahrát. Vyvrcholením tohoto náctiletého období byl tábor ve Švýcarsku, který takřka celý "prohráli". V následujících letech se každý rozešli jinam. Petr se už od patnácti pokoušel skládat vlastní písničky a tu a tam je někde zahrát – úspěšně např. i na Cvrcek a TchiboFolkovém kvítku v roce 1997, kde skončil druhý. Vyluzoval také organizovaný hluk ve skupině Okamžik, která vydala pod názvem Tajemství cd s písněmi k růženci. Karel mezitím ukájel své hudební potřeby se skupinou svých kamarádů ze skautu. Tak vznikla legendární folkově brutalistní nahrávka Všeličo nemožné.

Ke konečnému střetu došlo v říjnu 2000, kdy se Petr zeptal Karla, jestli by s ním nechtěl hrát. Tak proběhla 28.10. 2000 první zkouška ve zkušebně u stadionu. Za čtrnáct dní byl první koncert v Rajnochovicích, na němž Karel kazil asi čtyři písničky v závěru (Tak dobré bilance už nikdy nedosáhli). Příští rok na jaře už spolu pánové hráli celý koncert v S klubu v Uherském Hradišti.

Nahrávání PuzzleBěhem času se nastřádalo dostatek písniček, a tak vzniklo v závěru roku 2003 cd s názvem Puzzle. Jako nahrávací studio posloužil kumbálek v mařatické škole, který jinak sloužil jako sklad aparatury a třída 9.C. Na cd se vešlo 24 písní, ačkoli nemělo nadprůměrnou délku. Jen jedna píseň totiž přesáhla 3 minuty.Čtyř minutovou píseň s názvem Irish mist naše hudební uskupení s velkou slávou uvedlo do repertoáru až v roce 2005. Největším úspěchem dua byl jeho postup přes oblastní kolo Trampské porty do finále v Ústí nad Labem a také postup na Zahradu písničkářů v Kuřimi, kde jsme si zajistili možnost vystoupení na Zahradě v Náměšti na Hané.

V průběhu našeho hraní byla stále více patrná výrazová omezenost dvou kytar, a tak Karel stále častěji hrál na kytaru elektrickou. Krok směrem k pestrosti znamenalo také hostování Pavla Rajmice ze skupiny Cymbelín na několika našich koncertech. Pavel se k nám pro svoji zaneprázdněnost nemohl přidat. Objevil se však neméně schopný houslista Petr Číhal, primáš Cifry ze Starého Města. Konečně se dalo o čemkoli hlasovat!. Naše duo začalo nenápadně kapelovatět, a tak jsme hledali vhodný název. Už už se měl ujat název Duo trivoli, když vše překazil svým příchodem Ondřej Maňák, basista a kontrabasista několika uherskohradišťských jazzových formací. Tak vznikl HUKL! HUKLTento úderný moravismus v sobě ukrývá počáteční písmena zakládajících členů a je současně přesmyčkou slova hluk - v našem případě doufáme organizovaný.

V současné době tvoří náš repertoár jednak písně a texty od Petra Hudce a několik zhudebněných básní. Samostatným projektem je Reynkarnace – pásmo zhudebněných básní od Bohuslava Reynka.

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×