Chancers

The Chancers jsou jedna z nejdéle působících domácích kapel, které vycházejí z žánru ska. Dodneška mají na kontě tři alba a účastnili se mnoha mezinárodních kompilacích a koncertují po celé Evropě.

Na scéně se tato mezinárodní skupina se sídlem v Praze pohybuje od roku 1998, kdy The Chancers zahráli svůj první koncert, který měl být zároveň posledním. Společně ale vystupovali dál a jejich směsice žánrů se základem v britském hnutí 2tone si rychle získávala pozornost domácího i zahraničního klubového publika. Charismatický britský frontman Simon Ruffskank, který skončil v Praze náhodou kvůli hrozbě útoků IRA v Londýně, se rychle stal známou figurkou i mimo Prahu. Jak šel čas, kapela si postupně vybudovala hudební zázemí nejen v České republice a na Slovensku, ale i v Německu, Francii, Švýcarsku, Chorvatsku, Rakousku, Maďarsku a Velké Británii. Prostě hrála kdekoliv, kde našla pódium a publikum otevřené k jejich interpretaci zvuku ska.

Z bohaté koncertní historie vybíráme předskakování na prvním pražském koncertu anglické 2 Tone legendy The Selecter (se kterými si později zahráli i ve Vídni), společný koncert s Bad Manners v Lipsku, turné easter ska jam, kde hráli jako support Rude & Visser aka Mr. Review, společné turné s baskickými hvězdami Skunk, několik koncertů s holandským Markem Foggem, čtyři turné s britskými The Big a pozvání k vystoupení na největším východoevropském hudebním festivalu Sziget v Maďarsku, kde Chancers v hlavním čase na druhém hlavním pódiu (Wanted stage) roztancovali několikatisícový dav. Jejich první album Rudeboy Polka (vydané na vlastním labelu) se přes poněkud dřevní a demáčový zvuk dočkalo pozitivních recenzí v hudebních časopisech jako Rock & Pop či Rolling Stone, o spoustě evropských i amerických ska fanzinů nemluvě.

O rok později vydali u příležitosti evropského turné pětipísňový singl Teach The Rich, na němž se objevily remixy od Nana Zorin a DJ Wiche, který byl zvolen dýdžejem roku 2001 (dle ankety Anděl). EP bylo také zvoleno singlem měsíce v časopisech Show! a Rock & Pop. Tím The Chancers nejlépe vyjádřili svojí hudební filozofii – nebát se vystupovat i mimo rigidní pravidla žánru ska a s offbeatovým zvukem více experimentovat.

Po personálních obměnách zahájili The Chancers září 2003 vydáním očekávaného druhého alba Friendly Fire, které nahráli ve špičkových studiích Sono a to pěkně postaru: analogově a naživo. Deska vyšla na nezávislém pražském labelu U:Bahn. „Snažili jsme se vyhnout obvyklým klišé a konvencím ska a vyprodukovat něco nového. Na téhle nahrávce se tak - stejně jako v samotné kapele - mísí všechny možné vlivy. Řekl bych, že je to směs ska, soulu rock'n'rollu a tak trochu i jazzu," říká kytarista a vrchní skladatel kapely Marco McKee, zatímco frontman Ruffskank dodává: "Ale je to rozhodně podle všech tradic britského 2 tone ska, které bylo vždycky o míchání stylů."

Album se dočkalo ještě lepších recenzí než Rudeboy Polka. Skladby z něj se objevily hned na několika mezinárodních kompilacích. Po dvouletém turné v Čechách i zahraničí, během nějž The Chancers odehráli i televizní koncert v rámci hudebního pořadu Ladí Neladí a prošli dalšími personáními proměnami, začala kapela s pracemi na novém materiálu. Jako první předzvěst vydala u příležitosti prvního turné po Británii vlastním nákladem v limitované číslované edici singl Away From The Flock. Singlu, který produkoval s elektronikou spjatý Ecson Waldes, si dobře vedl v hitparádách rádií Wave a Radia 1.

V roce 2006 kapelu oslovil známý německý label Pork Pie a nabídl jí účast na chystané mezinárodní fotbalové ska kompilaci u příležitosti Mistrovství. The Chancers na nabídku kývli a svůj starší song z desky Friendly Fire novým textem, v němž se z „Rudeboy“ Paradise stal Football Paradise. Tuhle píseň kapela věnovala všem fotbalovým fanouškům, kteří se staví proti rasismu. Zejména pak fanouškům týmů Bohemians 1905 a německých St. Pauli.


Na začátku roku 2007 u nezávislého labelu Indies Scope konečně vychází třetí řadové album The Chancers nazvané A Calling Out. Nad jeho produkcí kapela strávila víc času než kdy dřív. Deska vznikala opět ve studiích Sono, ale oproti předchozí nahrávce si kapela nechala na všechno víc času. „Friendly Fire byla dost přímá, naživo nahraná deska, na A Calling Out jsme se snažili víc si vyhrát se zvukem a celkovou produkcí. Tak jako v minulosti pro nás základem nebylo dodržet nějaká pravidla žánru ale hlavně dát dohromady silné písničky, které naopak navzdory žánru zhusta vůbec nejsou veselé,“ říkají The Chancers k nové desce, na které je jejich stylový rozptyl patrnější než kdy dřív.


Discography:
1999 Tuffer Than Tomorrow EP (Slavska)
2001 Rudeboy Polka LP (Slavska) download for free www.chancers.cz
2002 Teach The Rich EP (Slavska)
2003 Friendly Fire LP (U:Bahn)
2005 Away From The Flock EP (Silver Fox)

Compilations:
2002 International Reggaemartxaska (Skunk Diskak)
2004 Skannibal Party 4 (Mad Butcher)
2004 Final Sk8 At All Hazards vol. 2 (Final)
2006 Ska Ska Skandal vol. 5 (Pork Pie)
2006 Playlist, vol. 1 (Filter)

The Chancers jsou:
Simon Ruffskank – zpěv
Marco McKee - kytara/zpěv, sax
Pavel Homer – klávesy
Martin Čech – basa
Honza Vágner- bicí
Honza Vedral – tenor sax
Honza Novák- trombon
Martin Penič – alt sax

Naživo
Pravidelné koncerty v Praze a všude po České republice, dalé pak Slovensko, Maďarsko, Chorvatsko a dál na východ. Turné po Francii, Belgii, Švýcarsku, Rakousku, Německu a Velké Británii.

Hráli jsme s...
Mr. Symarip (JAM), The Selecter (UK), Bad Manners, The Big, The Hotknives (UK), Mark Foggo, Rude & Visser aka Mr. Review, Rude Rich and the Highnotes (H), Los Pasajeros (Venezuela), Panteon Rococo (Mexiko), The Exploited (UK), Skunk (Baskicko) a spoustou dalších...

 

ZBOŽÍ (6)

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×