Ztracený ve světě - Tomáš Haiman - www.mix.cz


Tato kompilace jednoho překvapí, ještě než stiskne "play". Vydávání tribute desek totiž není na české scéně obvyklým jevem, navíc s věnováním písničkáři, jehož hudbu širší veřejnost neprávem ignoruje už bezmála čtyřicet let.

Oldřich Janota je skutečně jedinečnou osobností, a to i v kontextu české nezávislé scény. Na přelomu sedmé a osmé dekády seskupil formaci Mozart K, v níž tehdy experimentoval se samplery, ruchy a netypickými harmoniemi. V totalitním Československu tak o kousek předběhl celou evropskou scénu v čele s Einstürzende Neubauten. Později nabírala jeho hudba stále více meditativní, rozjímavý náboj. Dnes je označován nejčastěji za minimalistu, koncertuje jen za doprovodu akustické kytary a jako pódia mu slouží prkna čajoven, klubů a kostelů. Titul desky Ztracený ve světě tedy není jen první cover verzí na tracklistu, ale i jasným odkazem na Janotovu tichou, ale bohatou hudební práci.
 

Samotných písní se ujala řada známých osobností současného undergroundu – matadoři jako Traband, Jablkoň nebo Čankišou, jakož i mladší Květy, Žamboši nebo nedávno debutující harmonikářka Jana Vébrová. Jenže stejně tak, jak široký je rozptyl interpretů, je kolísavá i kvalita jejich zpracování Janotových písní. Například titulní Ztracený ve světě od Jablkoně víceméně jen jinak rozpracuje původní aranžmá skladby, bez větší osobité invence. Pak ale jde spíše o remix, než o hommage.
 

Naproti tomu bych vyzdvihl Červen na svaté od Jany Vébrové, která původně tísnivé a tíživé výpovědi přidala zasněnou, ženskou polohu. Skvěle se zhostili písně Žlutý kopec také Květy se svou romantickou a hravou náladou. Nejodvážnější a jeden z nejpodařenějších kousků uskutečnili FruFru, když pomalý a neklidný Hotel Savoy přehráli v triphopovém duchu.
Škoda, že všichni „poklonkáři“ nebyli tak troufalí. Podívat se na tvorbu tohoto osobitého umělce elektronickýma, hip-hopovýma nebo třeba punkovýma očima by bylo jistě možné a pravděpodobně strhující. Takhle jde jen o malé potěšení pro Janotovy fanoušky, které třeba někdy nahmátnou i ostatní – ztracené v regálech.

Hodnocení MIXu: 7/10
Tomáš Haiman

http://www.mix.cz/clanky/2010/15955-a-tribute-to-oldrich-janota


Zpátky na stránku s albem
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×