CD | 359 Kč |
MP3 | 99 Kč |
FLAC+mp3 | 149 Kč |
Jiří Pavlica a Hradišťan natočili svůj dosud nejrozmáchlejší projekt. Ke spolupráci na koncertním albu Chvění přizvali Filharmonii Brno, bubenickou kapelu Jumping Drums či altajskou skupinu věnující se „šamanskému“ hrdelnímu zpěvu Altai Kai.
Nahrávka, pořízená letos v dubnu v brněnském Janáčkově divadle, nese podtitul Suita dialogů. Skladatel Pavlica ji rozdělil do čtyř částí, nazvaných Dialog básnický, Dialog s minulostí, Dialog etnický a Dialog s nadějí. Pásmo nových skladeb doplňují pro orchestr a hosty nově zaranžované starší písně Kamínek na dlani a Haleluja.
Spektrum využitých hudebních prostředků je opravdu pestré. Od folklórních variací a „pavlicovských“ písniček, přes ohlasy, či spíše odhady hudby staré (renesanční i středověké, sakrální i světské), až k orchestrálním pasážím symfonické síly.
Stejně rozmanité zdroje mají i texty. Najdeme mezi nimi jak básně Pavlicou oblibovaného Jana Skácela či verše Holanovy a Brabcovy, tak třeba staroslověnský text z 9. století nebo ukázku z Dalimilovy kroniky.
„Stavěním mostů mezi zdánlivě nespojitelným se zabývám snad celou svou hudební kariéru. Projekt Chvění je volným pokračováním tohoto směřování... Vymyslel jsem si tuto suitu dialogů, do které jsem záměrně zařadil představitele navzájem sobě vzdálených hudebních projevů, abych dokázal, že i oni se umějí domluvit,“ píše v tiskové zprávě k albu Jiří Pavlica.
Hudební dialogy vskutku probíhají s příkladnou kultivovaností, rozličné hudební formy se nepřekřikují, ale střídají a posléze prolínají. Přesto se člověk při prvním poslechu nevyhne dojmu jisté nevyváženosti právě při změně hudebního jazyka. Například na přechod mezi formou orchestrálního preludia (Preludium aiolské) a v podstatě folkovou písní, byť v symfonickém aranžmá (Poslední list) si posluchač musí zvyknout.
Zvraty v hudebním vyjadřování ovšem propojí charakteristická zpěvnost Pavlicových kompozic, pásmo nikdy neupadne do chaotičnosti. Při opakovaném poslechu, s vědomím rozvrstvení celé suity, už do sebe jednotlivé střípky zapadnou bez problémů. Soudržnosti celého alba pomohlo i zkrácení o několik pasáží, které sice zazněly na koncertě a byly obsaženy na pracovní verzi nahrávky, ale z konečné verze je Pavlica vyškrtl.
K hudebně nejzajímavějším momentům patří vstupy alikvotního zpěvu v podání Altai Kai. Příznivci předchozích Pavlicových „etnických“ spoluprácí s Japoncem Yas-Kazem či Jihoafričanem Dizu Plaatjiesem budou potěšeni.
Album zatím oficiálně vyšlo ve formátu MP3 a lze ho stáhnout na stránkách www.indies.eu. Klasické CD v luxusním přebalu s vloženou knížkou se chystá na 10. října.