Koleda - Juraj Cagáň - www.hudba.sk

fotka

Nie je všetko zlato, čo sa blyští a nie je všetko gýčom, čo sa koledou nazýva. Tomu, kto sa chce pomocou stroja času na chvíľku vrátiť do čias, keď boli Vianoce a tradície s nimi spojené autentickejšie a úprimnejšie, ponúka pomocnú ruku album ‘Koledy’ moravského zoskupenia Tomáš Kočko & Orchestr, inak držiteľa českého Anděla v kategórii world music za album ‘Poplór‘ (2006).

Platňu ‘Koledy‘, ktorá v limitovanej edícii vyšla so zaujímavým bookletom obsahujúcim „kočkovský“ 3D Betlehem, zobralo pod svoje krídla brnianske nezávislé vydavateľstvo Indies Scope Records.

Album sa na prvý posluch odlišuje od väčšiny vianočne zameraných albumov svojim zvukom, ktorý je kombináciou pôvodných moravských ľudových postupov a súčasného pohľadu na hudbu našich predkov, čím Tomáša Kočka a jeho Orchester celkom prirodzene zaraďujú do kategórie world music. No nie len v tom je čaro albumu ukryté.

Existuje mnoho prípadov v československých končinách, keď sa pokusy o moderné podanie ľudovej hudby skončilo dosť rozpačito a zlyhalo najmä na umelom, neprirodzenom prejave. Početná hudobná spoločnosť „kočkovcov“ ale naštastie vie a cítí, o čom spieva a tým sa čaro moravských kolied prebúdza aj v dnešnej unáhlenej dobe plnej povrchnosti.

Veľkým plusom tohto príjemného diela je nielen výborná interpretácia, ale aj snaha zložiť dnešné koledy, ktoré by zneli tak, ako by vznikli mnoho desiatok rokov dozadu. Dôkazom je hneď úvodná skladba ‘Kračún’, jedna z najsilnejších vecí albumu, ktorá sa nesie v nádhernom stredoveko znejúcom motíve, či siedma pesnička ‘Hej, Koleda!’, v ktorej si Tomáš Kočko so svojim Orchestrom” trúfli zarapovať “po moravsku”.

V pôvodných moravských skladbách cítiť náramnú radosť z hrania a keď pri nich zatvoríte oči, vidíte pred sebou rozosmiatych dospelých aj detských koledníkov, ktorí za vami prišli s túžbou urobiť vám radosť.

‘Koleda’ je album, ktorý pôsobí skromne a prirodzene, akoby ani nevznikol v dnešnej dobe. Nie je to hudba pre hypermarkety, ale najmä pre ľudí, ktorí sa zišli v rodinnom kruhu pri teplom kozube, jedličke a rozvoniavajúcej kapustnici, aby zažili niečo silné vo vnútri.

 

 Juraj Cagáň

 

http://www.hudba.sk/recenzie/2009-12-22-tomas-kocko-orchestr-koleda

 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×