Myjau - Pavel Víšek - E15

fotka

Nové jinobarevné Květy


Z mladších skupin, udržujících tradici experimentující brněnské scény, jsou klíčové Květy. Skupina, jež za předminulé album Kocourek a horečka získala v žánrových cenách Akademie populární hudby sošku Anděla, se nedávno připomněla novinkou Myjau.


Hlavní postavu skupiny a posledního ze zakládajících členů představuje zpěvák a kytarista Martin E. Kyšperský, který se podepsal pod všech dvanáct skladeb. Nezaměnitelný zůstává především jako autor poetických, hravých a místy až surrealistických textů: v těch může být nečekaným svorníkem třeba záchrana zahrádky, s níž si ví rady nejenom komiksový Čtyřlístek (Psí hvězda), ale i swingař Laďa Kerndl (Když L. Kerndl zpíval na lodi).

Výrazný posun však tentokráte zaznamenala samotná hudba na pomezí různých žánrů. Skupina, působící po řadu let jako trio s dalšími, víceméně stálými spolupracovníky, se rozrostla ještě o houslistu Alberta Nováka, jenž dostal na novém albu hodně prostoru.


Květy, již tradičně využívající nekonvenční instrumentář ( bubínek revolveru, řetěz a klakson), se dále vybarvují například s Lenkou Dusilovou, která ve dvou písních nahradila někdejší zpěvačku Martu Svobodovou, nebo s pozounistou Ondřejem Galuškou.

Hosté se zde však vyskytují sporadicky, spíše jako vzácné koření. Velký kus práce na celém albu zato odvedl hrající producent Ondřej Ježek, který má na kontě řadu osobitých počinů včetně desek druhdy hiphopových WWW a Tonyho Ducháčka & Garage. V nahrávce z Ježkova studia Jámor znějí čerstvé Květy přímočaře, kompaktně i docela rockově.

Novinka Myjau působí ve srovnání s předchozím zádumčivým albem Střela zastavená v jantaru kontrastně, a do letošního prosluněného podzimu zapadá nečekaně dobře. Pochvalu si zaslouží i nápaditý obal, který opět navrhla výtvarnice Pavla Kačírková s Martinem E. Kyšperským.


Pavel Víšek
Hodnocení: 80 %

http://www.e15.cz/relax/kultura/nove-jinobarevne-kvety
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×