Home brewed mbira - Petr vlasák - www.musiczone.cz

fotka

Zuzana Novak je Angličanka, dcera českých emigrantů a na CD "Home Brewed Mbira" hraje a zpívá tradiční písně národa Shona z afrického Zimbabwe. Ještě než zívnete, mávnete rukou a pomyslíte si něco o dalším pokusu, jak se přiživit na módní vlně etna a world-music, zkuste si poslechnout třeba ten zlomek vteřiny, kterým je oddělen potlesk od jednotlivých písní téhle živé nahrávky z Folkových prázdnin v Náměšti nad Oslavou, mluvíme o ročníku 2007.

Nebo ten láskyplný způsob, jakým česky velmi dobře mluvící interpretka vyslovuje jméno SVÉHO nástroje - třeba v rozhovoru ZDE. Anebo, úplně nejlépe, v okamžiku, kdy budete mít dost všeho shonu, stresu, rozumu, vyspělé evropské civilizace a sebe samých, urvěte si na svém obvyklém způsobu života jednu ani ne celou "vyučovací" hodinu a zkuste se zaposlouchat přímo do těch písní. Rituálních písní, vycházejících ze vzdálené kultury, cizího jazyka a přesto jakoby navazujících na něco důvěrně známého, leč hluboko zasunutého. A možná uznáte, že tady nejde o žádnou snahu přihřát se v hledáčku momentálního zájmu, ale že skutečný a opravdový zájem o ten "cizí" nástroj přerostl do něčeho mnohem hlubšího. Prvotní okouzlení zvukem posvátného nástroje, typicky ukrytého ve skořápce tykve, se po několikaletém studiu a zkoušení přetavil v hluboké ponoření se do kultury, tradic a zájem o individuální osudy konkrétních příslušníků kmene Shona. A byli to právě oni, kteří přijetím jí samotné a jejího způsobu hry a zpěvu, udělili Zuzaně Novak právo jejich hudbu šířit za hranice jejich světa, pro který slovo "skromný" je velkým eufemismem. Napadá mě srovnání s jinou muzikou, s jinou geografickou oblastí, jinými interprety: také vás přesvědčili plnokrevní Slované, pánové Ľuboš Beňa a Matěj Ptaszek, že i běloši mají "právo" hrát stará mississippská blues nejen sami sobě pro radost? Že i tahle dvojice byla do širšího hudebního povědomí uvedena také díky Michalovi Schmidtovi, dramaturgovi náměšťských Folkových prázdnin, náhodou jistě není.

držení nástroje MbiraTěm co Zuzanu nikdy neviděli na živo a nejspíš si nedovedou představit ani jak nástroj mbira vypadá, natož jak se na něj hraje, alespoň jeden dokumentační obrázek. (držení nástroje mbira při hře na něj

Hodnotit jednotlivé skladby si vůbec netroufám, jen mě samotného překvapilo, že ten repetitivní podklad nepřeladitelného nástroje nepůsobí vůbec monotónně. Fyzikové věnující se akustice by mi asi vysvětlili, že u nástroje, v němž zvuk vzniká tak prostou (a přitom bolavou) cestou, opravdu nemohou být žádné dva tóny naprosto shodné. A nad tímto základem poletující zpěv vzdáleně připomíná alikvótní zpěv sibiřských šamanů. Jestli jste si už nechali narušit bublinu své hudební zkušenosti takovými interprety jako Feng-yün Song, Hun-Huur-Tu nebo Altai Kai a našli v nich zalíbení, rozhodně vyzkoušejte i tohle "CD - popelku" (jako jediné z recenzní várky přišlo netknuté). A ani pak nemusíte přemýšlet, zda ve vás zvuk mbiry vyvolal vzpomínku na babiččinu hrací skříňku nebo rozechvěl ještě starší, archetypálnější struny.

Většinovou autorkou této recenze je Simona Vráblíková.

 4/7

Petr Vlasák

http://www.musiczone.cz/recenze-2193/zuzana-novak-home-brewed-mbira
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×