Oslava CD - Radek Antl - musicserver.cz

fotkaNa Jablkoň už bylo navěšeno tolik superlativů, že nemá zrovna valnou cenu dlouze přihazovat další, ve výsledku už nejspíš lze stejně pouze opakovat dávno vyřčené. Můj názor tedy ve zkratce: Jsou to chlápci nápadití (byť ne zase až kdovíjak superoriginální), muzikantsky mistrní a naživo přesvědčiví, pročež není pochyb, že nějaké to živé DVD si rozhodně zaslouží. Při poslechu CD edice "Oslavy" mě však napadá, zda je při vydání DVD záznamů vždy na místě rodit zároveň menší, zaostalejší bratříčky. Zvláště pokud jde o koncert, při němž je vizuální stránka věci tak nějak podstatná.

Ne že by Jablkoň na pódiu šlehala plameny jako kdysi Divokej Bill nebo trumfovala sama sebe v míře úchylnosti, s níž volí koncertní oděv, jako to dělají Monkey Business. Jen člověka zamrzí, že nevidí mnohé jistě zajímavé momenty, ať už jde o práci rukou jednotlivých muzikantů při sólových performancích, o výraz Jiřího Stivína, když loudí podivně mumlavé zvuky, či o pohled na devítiminutový fyzický přednes Petra Váši, s nímž mohou mít posluchači neznalí jeho zvláštního stylu sebevyjádření kvůli absenci obrazu menší problém.

CD trpí také chaotickým uspořádáním tracklistu. Skladby, které jsou na DVD mezi prvními, na CD hrají až mezi posledními a naopak. Tento ne zrovna pochopitelný přístup si navíc vyžádal ztlumit aplaus mezi písněmi do ztracena, což sice - jak zřejmo z reakcí na recenzi "Retropicture" - některým lidem nevadí, spolu se zpřeházeností jednotlivých skladeb to však škodí autenticitě záznamu, tolik důležité pro silný požitek z poslechu.

Když se táži, zda je při vydání DVD záznamů vždy na místě rodit zároveň menší, zaostalejší bratříčky, nemyslím to tak, že by CD "Oslava" nemělo žádnou hodnotu. I když se při dlouhé stopáži sedmdesáti šesti minut ne vždy zadaří sjet ho pozorně celé, poslouchá se moc pěkně. Přístup Jablkoně k živé prezentaci, ačkoli je maximálně poctivý, totiž není akademický, nýbrž uvolněný, což je z nahrávky příjemně cítit. Zároveň však koncert ze záznamu působí jako uzavřený sám do sebe, bez výraznější snahy o kontakt s publikem, pročež jedinými momenty, kdy o sobě návštěvníci dají znát, je potlesk mezi písněmi. Celková nálada vystoupení tak spíše nudně chladí.

CD "Oslava" je v rámci domácích live nahrávek nadprůměrným, ve srovnání se zbytkem diskografie skupiny však slabším kouskem. Máte-li k Jablkoni delší a kladný vztah, jejím obsahem pohoršeni nebudete. Pokud ale doufáte, že tudy vede cesta k prvnímu seznámení s její tvorbou, dovolím si poslat vás jinudy.


Hodnocení: 6/10
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×