Kašparek navždy - Aleš Borovan - E15

fotka

Vydání prvního Kašpárka v rohlíku lze zpětně hodnotit jako jeden z nejšťastnějších hudebních počinů v Česku v posledních letech. Děti, kterým do té doby kazily vkus pekelnosti typu Maxim Turbulenc, 4Life či nejrůznější new age nesmysly, konečně dostaly do rukou „bejbypankovou“ nahrávku, která jim je srozumitelná a přitom má solidní štávu. Přeci jen, na Svěráka s Uhlířem se špatně poguje a paří v kotli.


Druhý Kašpárek je stejně skvělý. Možná ještě nápaditější, pestřejší, rozhodně podobně naplněný silnými skladbami. Jenom to vypadá, že se poněkud vzdálil svému původnímu publiku, tedy „bejbypankáčům“ do šesti sedmi let. Zestárl.

Deska Kašpárek navždy dospěla zejména po hudební stránce. Díky širšímu spektru oslovených muzikantů (mimo jiné Gipsy.cz, Jan Kalina ze Sto zvířat, Lenka Dusilová, Tonya Graves, Márdi či Milan Cais) už to není jen „babypank“, ale místy i svižný hip hop, swing nebo zadumaný freak folk pro romantiky. Velká část skladeb by pak klidně mohla bodovat v dospěláckých hitparádách, aniž by působily infantilně. Ale proč ne – na Kašpárkovy koncerty chodí s dětmi i rodiče a proč také nemyslet na ně.

I textově je to občas docela náročné. Přece jenom obraty jako /tohle je píseň o ničem/ tady nežije černý muž pod bičem/ anebo /té noci přijeli ohniví koně/v sedlech plameny a za chvíli všechno/navždy bylo jen pro ně/ v mysli malého děcka vyvolá spíše zmatek a nepochopení.

Na druhé straně text skladby Čůrej na hudbu známé punkové hymny The Clash Should I Stay or Should I Go zavání genialitou: /čůrej sem a čůrej tam/ čůrej jako velkej pán/. Pobaví i ironická Angelina Jolie nebo elegie unaveného rodiče Hají.

Sečteno, podtrženo: Kašpárek navždy dál září jasným světlem mezi současnou úmornou produkcí pro děti, jen jako by ztratil část ze své bezstarostnosti, hravosti a rozpustilosti. Už to není „bejbypank“ pro nejmenší, ale mnohovrstevnatý a energický „kinderpank“. Pořád ale výborná hudba.

Hodnocení: 70 %
Aleš Borovan

http://www.e15.cz/relax/kultura/druhy-kasparek-v-rohliku-dospel-prilis-rychle
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×