koncert - františek lekeš - Metropolis

fotka

Kdysi dávno, ještě v časech Televizních klubů mladých, zazněla v jakési jejich hudební soutěži skladba Bál ve slepé uličce od dnes zlínské kapely AG FLEK. Ač se mi písnička líbila, nevím vůbec proč, dával jsem formaci šanci jen na krátký život. Ti mě převezli. Uběhla léta a přes všechny složité proměny a peripetie jsou tu podnes, a je to dobře. Už třeba pro legendární Vítr Safián, Carpe diem ad. To, že v kapele začínali jako tehdy neznámí Vlasta Redl s Radkem Pastrňákem, ví možná leckdo, nejdůležitějšími lidmi však přesto byli Ivo Viktorin a Karel Markytán, autoři skladeb i na našem DVD. Nezaměnitelným maskotem kapely se od počátku stala výborná zpěvačka Blanka Táborská, i když po první desce skupinu nadlouho opustila. Své neokázalé kvality prokazuje i na DVD KONCERT, ať už je to hravá Samba, má oblíbená Tak to jezdívá a samozřejmě v Bláznech, kteří umírají nadvakrát… ve skvělém Posledním přání atp. Spolehlivé výkony muzikantů jsou naprostou samozřejmostí a přispívají k sympatickému setkání po letech. Očekávaným vrcholem večera ve Zlíně-Malenovicích, kde byl záznam pořízen, je zcela jistě již vzpomínané, tak trošku direstraitsovské Carpe diem, píseň, kterou nelze nemít rád.

Hudba i texty AG Fleku mohou zcela jistě na spoustu světoborců, vyžívajících se v kraválu „ultramoderních“ směrů, působit jako anachronismus, jenže tahle tvorba necílí na první signální, vyžaduje míru empatie, soustředění. Kapela ani její muzika se v čase moc nemění, zachovává si konstantní folk-rockový kurs, což koncert, jenž je jakýmsi průřezem tvůrčích etap (i sólových), zcela naplňuje. Jde zkrátka o pocit ze setkání se skupinou potulných hudebníků, jak si je odnepaměti vybavujeme, v nejlepším slova smyslu. Takový dojem jsem měl z kapely vždy i s oním těžko definovatelným propojením s kusem země, kde mají své kořeny. KONCERT pak představuje atmosféru sounáležitosti, bez náznaku jakýchkoliv prázdných gest a manýr, zato ale se špetkami všudypřítomné melancholie. Chtělo by to novou studiovku, v kompletní sestavě, tedy: Blanka Táborská-Drahošová; Karel Markytán; Ivo Viktorin; Josef Šobáň; Michael Vašíček a David Velčovský.

Vydání DVD je zdařilým počinem, ukazujícím trošku jiný hudební svět, než jaký zrovna „frčí“. To ale neznamená, že míň důležitý…

Hodnocení: ****

Autor: františek lekeš

http://www.metropolislive.cz/detail/4897//
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×