Jarret sobě - Karel Souček - www.golias.cz

fotka

Kapele Jarret to na koncertech sluší. Dokazuje to živé album Jarret sobě, které vzniklo na loňském zářijovém koncertě v libereckém Malém divadle. I když ho v názvu šestičlenná skupina adresuje sama sobě, celá její produkce je orientována na návštěvníka koncertu. Nejen výběrem písní, ale i celkovou dramaturgií vystoupení.
    Kapela totiž nestřílí jednu hitovku za druhou, ale její koncert má svoji pevnou strukturu. Klidnější pasáže střídají energické, alternativní přímočařejší, střídmější rozpustilé. Jarret si vždy chvíli pohraje s jednou náladou, aby vzápětí v zájmu pestrosti a vyváženosti přešel na jinou. Posluchači si ji náležitě užijí, ale nudit se rozhodně nestačí.
     Na živé album zařadila folkrocková formace výběr ze svých tří řadových alb, dvě nikdy nevydané písně a čtyři předělávky oblíbených zpěvaček. Dvě od Suzanne Vega, po jedné od Sheryl Crow a izraelské zpěvačky s pseudonymem NOA.
   Nejedná se tedy o žádnou chladnou bestofku, ale o záznam spontánního a promyšleného koncertu, sestaveného z vhodných písniček. A publikum to oceňuje, jednotlivé písně přijímá vřele a vytváří velice příjemnou a vstřícnou atmosféru, která se přenáší i na desku.
    Kapela začíná pěkně od podlahy, bluesrockovým hitem Suzanne Vega s názvem When Heroes Go Down. Poklonou může být, že se průrazný vokál osobité zpěvačky Hanky Skřivánkové vyrovná autorce písně. Následuje zklidnění v podobě Čarování, Slavnosti ticha a Znamení blíženců. Vstřícně alternativní pasáž přináší Zakopaný pes a Jako sen, k folku se stáčí Tired Of Sleeping a Nebudeme budeme.
    Energie a temperament zdobí Sto kroků samoty a Šumaři, pomalou naléhavost pak zajišťují skladby Spustil se a Klíčení. A stejně pestrý je i zbytek velice vyrovnaného a sevřeného alba s vrcholy Znamení blíženců, Blues pro 1. řadu, Don Quijote nebo Opovrhov.
     Hudba Jarretu se opírá o výrazný ženský vokál, který vhodně a citlivě doplňuje Michal Kadlec a Marek Ottl. O skladatelskou a textařskou nápaditost autora většiny skladeb, bývalého kytaristy a zpěváka skupiny Bohumila Vašáka, spontánní projev a pestré aranže, v nichž jsou barevně propojeny kytary s klávesy, flétnou, bicími nebo trombonem. Další odstíny přináší devět hostujících muzikantů, nepřeslechnutelná je především čtyřčlenná dechová sekce.

Hodnocení: 4 hvězdička – Jarret sobě i fanouškům pro radost

Karel Souček
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×