Fonók - Veronika Mikulová - mikulova.blog.respekt.cz

fotka

Dva a kouzla

Mám pár dluhů z loňského roku, které si neodpustím. Jsou pro mě důležité.  Začínáme experimentátory s akustickou verzí elektronické písňové hudby. Slibuju si dopsat ještě text o stejně očekávaném vystoupení Ryoji Ikedy, nečekaných Proměnách Budaře a neuvěřitelných Handa Gote.

Dva jsou opravdové zjevení. Ne komerční, jmenovité, jednostránkové nebo pomíjivé. Trvalé, svébytné a nesrovnatelné. Poslouchám je fantazií. Dva jsou konglomerát, mají jazyk pro jen pár desítek uživatel a staví mozaikovitou zemi z mikrosvětů na délku do pěti minut. Jako když špatně poskládáte puzzle, nosíte trička naruby a večeříte kopretiny. To je ale můj pohled – je jich tolik, co posluchačů.

Za hranice okolí Hradce Králové se dostávali dlouho jen a jen živě, později intenzivněji na myspace. Ovšem každý je znal krapet jinak. Unikátní nahrávka Kapitán Demo se na koncertech, nezřídka na festivalech, a to i v zahraničí, vždycky pootočila jiným směrem – podle toho, jaká cingrlátka a kolik nálad si přivezli. Hudba, kterou tvoří, fungovala dokonale bezbariérově – podobně jako dočasné spojení hračičkového Petra Nikla, malovaného Milana Caise a digeridového Ondry Smeykala. Všude se najdou hraví lidé, kteří se nebojí překročit klasickou realitu a zajet do stanice snů. Univerzální sdělení a nadto chytlavé vybroukané motivy, které jsou jako vystřižené z vašich sprch, milých koutů a chvil, kdy se máte skvostně. A možná je jejich kouzlo právě v tom – tvoří, co byste v takových okamžicích chtěli slyšet nebo co si zrovna zpíváte. Valz Liepája takový okamžik zpomalí a schová pro příště ( tázi vojů, tázi vojů, da da dam dam …), Nanuk by vám mohl teoreticky pomoct dojít do cíle, s písní Fin si po ránu budete hromadit endorfiny, variace na Nunovo Tango si doma budete tančit, když se šťastnou náhodou ocitnete sami v bytě ( serte legigi, digital žešček, nunovo danco, nunovo tango … ). Z psané formy se to může jevit přehnaně, ale jsou dokonale přirození. Ona a On a roztančené písničky, kde se nástroje (z velké míry dechové a šramotivé) i hlas používá o špetku odvážněji – o špetku, která z nich mezi všemi kapelami kolem dělá tu nejnápaditější. Bylo na čase, aby dosáhli na oficiální desku – vyšla pod názvem Fonók, u Indies loni v říjnu, a je úžasná.

 

PS: nedávno bylo na jejich myspace uvolněno video z němého filmu Kabinet Dr. Kaligariho, ke kterému v rámci posledního Projektu 100 svolili k turné spolu se svým „improvizačním soundtrackem“. Chvála podobným spojením!


Veronika Mikulová, pátek 16. leden 2009 17:49

http://mikulova.blog.respekt.cz/c/65868/Dva-a-kouzla.html#t2
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×