More, Love! - Radim Ošmera - www.kult.cz

fotka

Pořádnej vodvaz!
Titulkem se dá ve stručnosti říci vše o novém albu skupiny Terne Čhave (Mladí chlapci), které nese název More, love! Vychází po čtyřleté odmlce v kvalitním technickém i obsahovém provedení. Na první poslech na albu upoutá bujará veselost vtěsnaná do rychlých rytmů, které dloubají ze všech stran do těla poslouchajícího a nutí ho neustále poskakovat tak, jak ony rozkazují.

Ale pojďme se na album podívat trochu blíže, stojí to rozhodně za to. Máte-li rádi rytmickou etno hudbu, okamžitě si album zamilujete. Na albu ale najdete ledacos – rock, tango, spirituál kombinovaný s liturgickým zpěvem, punk, lidovky i taneční rytmy.
První „milostná“ píseň, v níž mladík prosí dívku, aby milovala jen a jen jeho, vás minimálně probudí z letargie, probere všechny spící taneční buňky, některé možná ještě dodá a celkově připraví na to, co přijde. Po příjemném rozhoupání, v němž zní housle, bubny, akordeon a stejně jako v průběhu celého alba školené hlasy hlaholící krásnou cikánštinou, přichází další roztoužená milostná píseň. V ní už zní i elektrická kytara a její o něco svižnější rytmus vás rozhodně nenechá v klidu.
Třetí píseň je opět zamilovaná. V houpavém rytmu zní sladkobolná melodie okořeněná sólovými party pro akordeon a bicí. Při této písni nebudete chtít být sami, zve vás k zamilovanému, trochu bláznivému párovému tanci. Čtvrtá píseň s názvem Máňo! je jak jinak vyznáním lásky a obdivu k milované Máně. Bubny, divoce se třesoucí struny elektrické kytary a tamburína vás odhodí od partnera, s nímž jste tancovali předchozí skladbu, a budou vás vyhazovat pár centimetrů nad zem. Podobně tomu bude u další písně, která už ale řeší jiný existenciální problém – sociální tematika je tu shrnuta do dvojverší Není práce – půjč si prachy / život je tvrdý.
Zde však přichází další zlom. Šestá píseň je přes veškerou hudební poťouchlost a experimentálnost značně spirituální, zní zde církevní slovanština, základní formule pravoslavných liturgických obřadních promluv. Následuje – už opět v cikánštině a v zajímavém a proměnlivém hudebním provedení – modlitba za děti a za dobrotu Boží.
Dále už nás čekají houpavé rytmy, přecházející však do naprosto nečekané divokosti rytmického proudu, který vás bude odnášet blízko k taneční extázi a svými vlnami vyhazovat vysoko, vysoko nad zem. Vše se prostřídá s tesknými melodiemi. Sociální témata vystřídá chvála cikánských dívek s černými vlasy (kale bala) a sladkou tváří (šukar mujora).
„Mladí chlapci“ jsou vynikající muzikanti a na tomto albu spojili veškeré hudební proudy, které hýbou současnou popkulturou, a zasadili je do tradičního cikánského rytmu a sladkobolných melodií. Vytvořili tak krásně bláznivou hudební hru. Určitě si to poslechněte!

Radim Ošmera

 

http://www.kult.cz/divadlo-kino-hudba/detail/200935
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×