Superchamelleon - Jiří Kubalík - musicserver.cz

fotkano, je to pravda. Ani Iva Bittová nedokázala odolat vlně vydávání koncertních DVD. Nutno říct, že naštěstí. To, co si na nás totiž připravila, je materiál více než povedený. Už dopředu je potřeba říct, že spíše než čistě písňovou podobu Ivy Bittové pokrývá "Superchameleon" její naprosto jedinečnou alternativní polohu. Slovo pokrývá je v tomto kontextu zcela na místě, protože spojení s obrazovým záznamem dává projevu Ivy Bittové další potřebný rozměr navíc. Sice nedokáže naplno přenést potěšení z přímé komunikace na koncertě ani když otevřete obal na vás nevypustí vzduch z březnové Akropole, ale to, co pokrývá nesporně lépe, je zachycení nálady na pódiu.

Citlivě sestříhaný záznam z vystoupení s Bang On A Can All Stars totiž jemně vypichuje chvíle, kdy je potřeba podívat se zblízka do Iviny tváře a zachytit záblesky nálad, které probíhají jejím obličejem v momentech hlasových improvizací, aby pak nenásilně ukázal celou scénu s plně zaujatými muzikanty a alespoň trochu nás nechal přičichnout k náladě koncertního vystoupení. Především v tomhle tkví síla celého záznamu. Skvělá dramaturgie březnového koncertu se tu výtečně pojí s režisérským uchopením celé věci (režie se ujal Jakub Kohák). A to je nejspíš i to, co by se mělo od DVD Ivy Bittové očekávat.

Skladby, které Iva Bittová na koncertě zahrála, jsou především z jejího posledního řadového alba "Elida", na kterém spolupracovala se svými březnovými spoluhráči z Bang On A Can All Stars. Neuvidíte však pouze ty. Z počátku koncertu sama, bez doprovodu svých věhlasných kolegů, zahrála Iva Bittová i pár starších písní, jako například "Huljet" nebo "Ne Nehledej". Ihned po páté skladbě "Huljet" však pozve na pódium BOAC All Stars, kteří se uvedou znamenitou instrumentální skladbou "Arapua". Tohle je však první a poslední místo, kde se s Ivou Bittovou v jejich hudbě nepočítá. Od té doby až do konce koncertu hrají All Stars "druhé housle" a taktovku a housle první zcela jednoznačně drží v rukou Iva Bittová.

Pro milovníky starší tvorby této zpěvačky a houslistky je určena především druhá část DVD, do které tvůrci zařadili výběr z televizního archivu, jenž shrnuje celou zpěvaččinu kariéru. Jsou tu za sebou seřazeny záznamy jejích vystoupení se Škampovým kvartetem, slavným brněnským Dunajem, holandským uskupením N.B.E., Pavlem Fajtem a samozřejmě Vladimírem Václavkem. Přestože tenhle výběr není seřazen chronologicky, zcela uceleně vymezuje jednotlivá důležitá tvůrčí období Ivy Bittové, od pohrávání si s klasikou až po drsné rockové období s Dunajem.

Závěrečnou, třetí částí celého disku je video koláž, která obsahuje filmové role Ivy Bittové. Po tom, co prohlédnete celou šíři jejího hudebního záběru, naznačenou ve druhé sekci, dokáže vám tato koláž, že k pochopení a plnému vychutnání hudby Ivy Bittové nestačí pouze poslouchat, ale že je potřeba ji i vidět. To, co nám totiž nabízí při svých vystoupeních, není "pouze" hudba, je to především prožitek z ní.

K dokonalosti celého disku chybí pro mne jediné, a to, aby představil kromě tvůrčí osobnosti této zpěvačky i její osobnost soukromou. Chybí mi tu rozhovor nebo cokoli jiného, co by pomohlo snáze pochopit, co dělá a proč to dělá. DVD shrnuje výjimečnost a rozsah tvořivosti Ivy Bittové, ale klíče nechává pod rohožkou.

Hodnocení: 9/10
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×