Reprezent - Markéta Nešlehová - Music (zaří 2008)

fotka


Radoslav „Gipsy“ Banga je veskrze sympatický a lidsky uchopitelný chlapík: s mnoha vlohami a slabinami, s rozletem i omezením vlastními zkušenostmi.  

Příběh o střízlíkovi s vadami řeči, co z ulice přišel skoro rovnou do největších estrád, vypadá sice spíš jako model střižený podle konfekčního amerického happy end klišé, ale zatím má zaplaťpánbu český rozměr – sice pod velkými televizními lampami a dávno ne zadarmo, ale stále tu jde o vlastní názor.

Bohužel, právě na slovech aby si posluchač občas narazil kostrč. A znovu a znovu a zas: písničky úplně textově zazvoní jen v několika případech (zejména, samozřejmě, jde-li o romštinu, a gadžovská posluchačská enkláva je omezena na prosté vnímání  nesporné zvukomalebnosti jazyka). Jinde se naopak rozbijí o klišé či školáckou neohrabanost a posluchač aby z nich znovu „lepil“ dohromady jinak autentický tvar. Propady a návraty do původního levelu (též, žel, v rámci jednotlivých tracků) snaživě vyvažují slovně kompletně svěží Benga Beating, Barvoslepej svět, Amen savore či Reprezent. Škoda – zvlášť když slova a jejich tvorba jsou Gipsyho „prvolinijní“ palebnou zbraní…

Druhou je, zdá se, autentičnost.  I nesporně nejpatetičtější kus Dokud dejchám prostě jen odkrývá Bangovu širou romskou duši, z Amen Savore pro změnu naléhavě běhá mráz po zádech a skladba (jako jedna z mnoha) ukazuje Gipsyho jako skvělého zpěváka, kterému – až dojde rapová inspirace – kohouty určitě nevyschnou. Co ale Gipsymu a jeho bandu (Cz) sluší a jde úplně nejvíc, je kabaretní škleb, cynismus a nadsázka vůbec: „žigul is maj bé-em-wé“ a vůbec celá Reprezent zpívaná romskou dikcí ´s nosem plným rýmy´, Barvoslepej svět, Dobrý den,  Na cigánské svatbe a další.

To vše přísně podpořeno hudbou a aranžemi „primáše“ Gipsy.cz Vojty Lavičky. Díky za všechny skici (včetně šílené estrádní Dobrý den), za cimbál, housle či za dětský sbor Amare čhave! A hlavně za smělý mix rapu, cikánského „etna“, beatů, popu a všeho toho navíc, co Vojta míchá dohromady jako nejtalentovanější a nejpřesnější lékárník. I díky němu vzniklo jedno z nejdůvěryhodnějších a nejosobitějších alb české scény.  

****1/2

Markéta Nešlehová

http://www.e-music.cz/2008-09/gipsycz-reprezent
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×