Reprezent - Klára Majtánová - musiczone.cz

fotka

Svým prvním albem "Romano Hip Hop" dokázali Gipsy.cz (dovolím použít otřepanou, ale výstižnou frázi) rozčeřit hnijící vody české hudby. Dosáhli tak nejen rozporuplných reakcí, ale i značné popularity. Bylo tedy jasné, že na svém druhém počinu se od osvědčeného modelu, tedy hip hop, romská muzika plus něco k tomu, příliš neodchýlí. A opět jim to jde více než dobře. Celé album otvírá jeden z nejslabších kusů "Benga Beating". S ním se kapela dokonce prezentovala na báječně pokleslé soutěži zvané Eurosong. Nevyhráli, škoda. Další song "Barvoslepej svět" opravdu vtipně řeší Gipsyho (tentokrát mám na mysli Radoslava "Gipsy" Bangu, frontmana a textaře kapely) oblíbené téma rasismu a tne jak do našich "bílých", tak i do svých "černých" řad. A tady jsem si poprvé užila skvělé vokály, které doprovází celé album. Trapnost následující rádoby silácké "Dokud dejchám" vyvažuje zajímavý klavírní motiv a zajímavý refrén. Pro mě asi nejsilnější písní desky je čtvrtá "Večernice". Na první poslech zní možná dost pateticky, ale když si uvědomíte jakou má v sobě naléhavost a opravdovost, možná vás, stejně jako mě, zamrazí.

Jestliže jsem o kus výše psala, že se Gipsy.cz v "Dokud dejchám" podařilo trapnost překonat, tak v "Amen Savore" už tomu tak není. Zase sociální téma (tentokrát drogy), ovšem řešené s veškerou vážností. To je zásadní problém Gipsyho. Pokud se o podobných věcech snaží vtipkovat, obvykle mu to vyjde, ale jakmile naladí na vážnou strunu, vyleze z toho sice upřímný, ale neskutečně nudný a trapný text. Přeskočím-li šestou "Amenca", která nijak nevyniká, dostanu se k titulní "Reprezent". Už dlouho jsem se u žádné písničky tolik nepobavila. Tohle je dokonalá parodie na všechny drsný český hopery, kteří chtějí být jako "Public Eminem". Nikdy bych nevěřila, že se dá zarapovat slovo bůček. "Na cigánské svatbě" změní atmosféru o 100% a zavede vás kamsi na pravou cikánskou slavnost (a nemusí to být zrovna svatba). "Love love" jsem příliš nepochopila, že by připomínka Pink Floyd a jejich "Money"? No dobře, to byl vtip. "Gejza Ušti" mi připomněla časy, kdy jsem se v tanečních učila čardáš. Jedenáctá "Dobrý den" jakoby se zhmotnila z jiného časoprostoru. Je opravdu zajímavá... Mimochodem, zkuste si někde na síti najít verzi téhle písničky, kterou Gipsy zpívá s Ewou Farnou. Anebo to radši nedělejte, pohybuje se totiž značně za hranicí dobrého vkusu.

Naše cesta po nové desce Gipsy.cz se chýlí ke konci. Dvanáctá "Udělej něco!" je opět z rodu těch siláckých a politických. Poslední "Vítej" trochu vybočuje, nicméně je chytlavá a disponuje zajímavými vokály. Jako bonus je na desce uvedena "A na závěr si s námi dejte trochu té Čunárny", ovšem k té se, vzhledem k její zprofanovanosti, odmítám vyjadřovat. Ale jestli to fakticky chcete vědět, tak se mi nelíbí. Co říci závěrem? Můžete si o Gipsy.cz myslet cokoliv. Třeba, že je to parta egoistických chlápků (a největší egoista je vede), která má divný názory a ještě se s nima cpe do televize. Každopádně to, že mají značný talent a jsou originální, což znovu prokázali na svém novém albu, jim upřít nemůžete.

http://www.musiczone.cz/recenze-1898/gipsy-cz-reprezent
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×