Jaromír 99 & The Bombers - Roman Zelenák - www.kult.cz

fotka

Když si velcí kluci hrají na kapelu

Od mediálních počátků Jaroslava Rudiše, tedy od doby, kdy se začal pravidelně objevovat v televizi (poté co vydal Nebe pod Berlínem), z něho mám rozpačitý pocit. Ani ne tak z jeho tvorby (jeho knihy varován kritikou nečtu) jako spíše tím, jak tlačí na pilu, jak chce být viděn. Po autorských čteních a pravidelných kabaretech v Arše nyní zkouší i kapelu.


A v jeho případě by byl hřích nevyužít muzikantský potenciál kolegy z komiksového projektu o železničáři Nebelovi Jaromíra Švejdíka. Ten přece už bigbít dávno dělá. Kdo by neznal Priessnitz? Kdo by neznal českou odpověď na kytarovky z přelomu osmdesátých a devadesátých let? Českou, ale dobrou. Švejdík, tedy Jaromír 99, obdařen dvěma talenty, výtvarným i muzikantským, se mezi nimi rozhoduje zřejmě podle nálady nebo aktuální nabídky trhu. Přece jen to má umělec na volné noze v tuzemsku těžké.
Jeho poslední projekt (hudební i textový přínos Rudiše je víc než malý) je třeba brát spíše jako sólovou desku chlapíka, který má materiál, jenž se pro domovskou kapelu nehodí. Občas to tak udělá i kdejaký slavný frontman, třeba oněch zmíněných kytarovek. Jak se tak pěkně říká – z vnitřního uměleckého přetlaku. Švejdíkův civilní zpěv je zde oproti Priessnitzu ještě o poznání civilnější, až se občas dotkne hranice cohenovského vykládání o těžkostech života s kapelou za zády. To je ovšem pochvala. Samozřejmě, že si Švejdík navrhl pěkný obal, včetně minikomiksu. V něm se hlavní hrdina zpočátku jen tak fláká, ale nakonec to dobře dopadne.
A co tam ten spisovatel JR vlastně dělá? Přispěl se svou troškou do mlýna? Mediálně ano. V rozhovorech už dlouho upozorňoval, že vždy chtěl hrát v rockové kapele. Tak nyní hraje. Image taky statečně drží. Dobrý. Jen je to všechno opět takové intelektuálsky silácké. Asi tak, jako když chcete založit svoji první rockovou kapelu skoro ve čtyřiceti a za sebou máte akorát vysokou školu a několik knih. Ale já jsem vždycky říkal: každý má svůj čas. Čas rockera Rudiše právě nastal.
Ovšem ve skutečnosti se deska pěkně poslouchá, texty vždy úplně neladí, ale zase jsou blíž jakési výpovědi. Švejdík sám říká, že vlastně jen hudebně doprovází svůj komiks (Bomber vydává Labyrint). Nakonec se povedlo i něco víc. Spojit jeho dva talenty. Přirozeně a vkusně.

http://www.kult.cz/divadlo-kino-hudba/detail/190690 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×