Minach - Milan Šefl - Týdeník Rozhlas

fotka

Českému šansonu vyrostla pod střechou brněnského HaDivadla další přesvědčivá interpretka - jmenuje se Mariana Chmelařová a v povědomí mnohých zůstává stále spíše herečkou, ačkoli si už v roce 1991 zazpívala na prvním albu dnešního Čechomoru Dověcnosti a své písně jí dávno před svou tragickou smrtí svěřoval i enfant terrible "malých scén" Jiří Bulis.

Do moravské metropole přišla rodačka z Bardejova před dvaceti lety a vedle práce s renomovanými režiséry Goldflamem, Jařabem, Pitínským či Fedotovem se od konce devadesátých let v HaDivadle realizovala také v dodnes uváděném představení Komediograf, kde po boku Lišky, Matonohy či Daniela křísila k životu klasický kabaret.

V pásmu skečů scénáristy a režiséra Luboše Baláka měly vždy své místo také "písničky o možném i nemožném", často svěřované právě Marianě. Skladby neobyčejně všestranného Zdeňka Krále se posléze staly základem repertoáru skupiny Minach, pojmenované podle divadelní hry Ivy Klestilové napsané právě pro Chmelařovou. V roce 2004 vydali Minach debutové album Balada pro Bardotku, Mariana odešla ze stálého angažmá a v jedné z brněnských pasáží si otevřela čokoládovnu. Nabízet ale nepřestala ani dobrůtky hudební - na prahu letošního jara připravila se svou již lehce personálně obměněnou skupinou další album Zimomriavky.

Jestliže Balada pro Bardotku zachycovala ve více či méně autentické podobě divadelní písničky nastřádané za deset let kabaretního účinkování, repertoár nové desky již vypovídá o soustředěném hledání odpovídající atmosféry a solidní studiové práci. Každá ze třinácti vesměs Králových skladeb se pokouší promlouvat jinou aranžérskou řečí - vedle tónů členů základní sestavy kapely (klavír, elektrická kytara, kontrabas) o sobě dávají slyšet i hosté hrající na fagot, trubku či prekuse. Rozmanité je také ladění textů od milostných témat Klestilové pro grotesku Maria Buzziho. Mariana Chmelařová má však takřka vždy o čem zpívat - a zvládá to s neobyčejnou noblesou.

Milan Šefl 

http://www.rozhlas.cz/kultura/hudba/_zprava/461549 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×