More, love! - Karel Souček - www.golias.cz

fotka

Tradiční romskou muzikálnost a spontánnost spojuje s moderními postupy a nástroji královéhradecká romská parta Terne Čhave (Mladí kluci). Snad nejdále došla na svém třetím albu More, love!, v němž se elektrické kytary a samplery skvěle proplétají s tradičními houslemi či harmonikou. Zemitá a energická cikánská muzika tak dostává náležitý šmrnc.
   Výrazný a nápaditý rytmus je typický pro úvodní Phen Tu Mange Čhaje, rocková rytmika s romskou melodikou se kloubí v Pale Tute, lehkost a místy ležérnější tempo charakterizuje Balkánem načichlou skladbu Miri Pirani, Maňo a More, love! jsou naopak temperamentními hity.
   Stylová pestrost je hlavní předností desky. Rock, tango, punk, šraml, latina, taneční muzika, reggae. Vše v naprosto přirozené, samozřejmé formě, kdy se jednotlivé styly přelévají a mění klidně i v rámci jedné skladby. Skupina to zřejmě nijak neřeší, ale samozřejmě tato barevnost vychází z pečlivé propracovanosti všech třinácti skladeb, nápaditých aranží či práce s melodikou a rytmem.
    A pochopitelně z hudebního mistrovství a preciznosti všech zúčastněných. Gejza Bendig, Roman Feko, Jan a Josef Dzurkové, Adam Pospíšil, Daniel Zeman, Roman Kroupa a Libor Friedl ovládají své nástroje famózně a navíc mají srdce na pravém místě. Již tak pestrou nahrávku navíc dochucuje hostující flétna či dětský sbor.
   Na albu převažují rychlé, energické skladby typu More, love!, Šilalo Paňori, E Drabarňi nebo Aj jaj jaj, které přímo svádějí k tanci. Nechybí však ani pomalejší, procítěnější Miri Pirani či Šukar Jakha. Kapela si s nadhledem sobě vlastním může dovolit i experimenty v podobě pravoslavného zpěvu Milana Augustýna Jareše v písni Haleluja, nezvykle pomalého Ritual Comebacku nebo spontánní hříčky Mačkica.
    Radost ze svobodného muzicírování prostupuje desku More, love! A když se k tomu přidá strhující hudba a jemně nostalgická atmosféra, pak je velkým potěšením zaposlouchat se do uhrančivé hudby Terne Čhave. A díky velice nápaditému bookletu s expresivním obrázkem Tomáše Záhoříka a bonusovému videoklipu Aj jaj jaj je i na co se dívat.

Hodnocení: 4 hvězdičky – Mladí kluci se experimentů nebojí

Karel Souček 

www.golias.cz
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×