Reprezent - Music:pioneer - www.music-pioneer.net

fotka

Tak schválně: jak často se v naší kotlince vyklube interpret, který by ve své tvorbě elegantně skloubil aktuální módní trendy s vlastními kulturními kořeny a nebyl přitom o několik let zpožděn za zbytkem světa? A teď si zkuste představit, že by tento interpret okolnímu hudebnímu světu dokonce o malý krůček odskakoval a v celém bussinesu se dokonce významněji prosadil. Myslíte, že jsem se dal na psaní sci-fi? Kdepak, Gipsy.cz přesně toto dokázali. Jak jinak by mi mohla dívka z Belgie vyprávět o tom, jak Gipsy.cz roztančili klub v Lublani!

Podobný úvodník by se ale dal napsat už před deskou minulou. Potvrdil však Gipsy rozjetou formu i na placce následující? Odpověď zní...

Nedá se říct, že by se deska „Reprezent“ starala o stejné překvapení, jako „Romano hip hop“. Strategie se vesměs nemění, ale určitý progres slyšet je, o tom žádná. Osvědčený model hip hopu roubovaného na solidní folkový základ by byl hřích opouštět, takže se změny musely odehrát jinde. Deska sice startuje dvěma hitovkami na jistotu – možná až moc na jistotu, trochu inovací by rozhodně snesly – ale následující skladby už posouvají výraz alba o kus dál. Zatímco „Benga beating“ a „Barvoslepej svět“ šikovně čerpají ze slavného hitu „Romano hip hop“, rozhodly se jít následující 4 skladby trochu vážnější a méně taneční cestou.

Hmmm, nebo bych mohl začít jinak, trochu podle notiček Gipsy. Když se mě někdo zeptá, co uslyší na nové desce „Reprezent“, řeknu mu, že vlastně totéž, co minule. Na novince slyším hitovky „Benga beating“ a „Barvoslepej svět“ pokračující ve škole známé tančírny „Romano hip hop“, nějaké ty folkovější cajdáky a samozřejmě i sociálněkritický hiphop kořeněný všudypřítomným nádechem ironie. Pozornost si dále zaslouží fantastické kontrasty ironické a zamyšlené textařiny, kterou Gipsy předvádí ve skladbách „Reprezent“ a „Amen savore“.

Na otázku, co deska nabízí, bych ale mohl odpovědět i tak, že v první řadě spoustu nových nápadů, hromadu dospělejších skladeb a něco málo nejistých přešlapů. Fantastický experiment přináší silná balada „Večernice“, která zní, jako by byla napsána pro Radůzu. Gipsy.cz podle mě ještě nikdy nepsali s takovým citem, jako právě zde. Jemnou ruku při psaní skladeb však kapela dokazuje i v dalších skladbách. Nade všechny ční především jižanská kráska „Amenca“. Svěží rytmus v kombinaci s melodickou lehkostí dokáže člověka roztančit i v tom nejžhavějším počasí. Zároveň je tato skladba důkazem univerzálnosti, kterou gipsy music nabízí: jediná tvář, ale snad tisíc způsobů, jak se skrze ni usmívat na svět.

Mluvili jsme ale také o nějakém tom škobrtnutí. Trochu nemile mě překvapila potenciální hitovka „Na cikánské svatbě“. Tato výrazně folková pařba měla být koncertem cikánského temperamentu, ale místo toho je z ní plochá a celkem nevýrazná položka playlistu, která mimo rytmu ničím nestrhává. Její místo však nečekaně zastoupila mnohem údernější „Gejza Usti“, která je sice instrumentálně výrazně chudší, ale přesto celkově výživnější a hutnější. Tolik tedy k první šmouze. Druhý propad je sice slyšet, ale přesto je těžké kvůli němu celou skladbu „Dobrý den“ hodit do koše. Výborný text v ní sice doplňuje uvolněná melodie, ale celkově jí stále něco chybí. Možná je tato píseň opravdu dobrá, ale ne pro desku „Reprezent“. Nesedí mi sem a zbytečně rozmělňuje jinak dosti nabitý playlist. Má ještě smysl zmiňovat skladbu o Čunkovi? Však on to někdo udělá za mě. Snad jen že hudebně je to paradoxně nejtradičnější „cikánská“ kalba, kterou na desce najdete.

Hm, možná už to bylo cítit z předchozího textu, ale pro jistotu to ještě napíšu tady v závěru. Desku „Reprezent“ je radno poslouchat, ne o ní debatovat v recenzích. Chvilku to sice může vypadat zajímavě, ale nakonec se stejně ukáže, že to Gipsy.cz skutečně umějí a víc není o čem mluvit. Symbióza cikánské hudby a hip hopu funguje stále skvěle a pokud na každé desce kapela přinese tolik nápadů a inovací, jako to udělala na desce "Reprezent", nemám o její budoucnost obavy. Na druhou stranu: rezervy se dají najít vždycky. Na to ale asi Gipsy moc slyšet nebude. Nebo je to jen můj pocit, že je chlapec tak rovný, až je trochu šikmo nahoru?


Music:pioneer

 

http://www.music-pioneer.net/
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×