Reprezent - Tomáš Polívka - Deník

fotka

Smích i mrazení v zádech

Krátce řečeno, kapela Gipsy.cz nezklamala očekávání. Přednostmi druhého alba Reprezent jsou smysl pro humor, nadhled i schopnost trefit společnost přímo na bolístku. Strhující muziku berte jako samozřejmost.


Už debut Romano Hip Hop (2006) byl po stránce komunikace romské tradiční hudby s hip hopem a popem vynalézavý i dotažený. Novinka ještě přidává na pestrosti, klade větší důraz na popovou (v dobrém smyslu slova) složku a na češtinu.


Za muzikantskou lehkostí nahrávky je cítit spousta poctivé práce. Nesporné instrumentální mistrovství houslisty Vojty Lavičky a bratří Surmajů koření řada dobře vybraných hostů. Blýskne se hráč na perkuse Camilo Caller z kapely KOA a řady jazzových projektů nebo kontrabasista a violista Josef Fečo, známý spoluprácí s Emilem Viklickým či Zuzanou Lapčíkovou.
Nepřekvapuje, že v textech se rapper a zpěvák Radoslav „Gipsy“ Banga daleko častěji pouští do sociálních témat. Vždyť to patří k původnímu poslání hip hopu. Neupadá však do stereotypu vzteklého nadávání na zlý svět. Než aby se stavěl do role moralizujícího kritika, raději vtipkuje a ironizuje. Zesměšněním problému a jeho nositelů dosáhne silnějšího účinku, než kdyby pouze dštil síru. Jako výborný příklad poslouží píseň Barvoslepej svět, ve které se Gipsy coby ráčkující Doktor Kolór pouští do léčby rasizmu.


Nevázaná popová karikatura Dobrý den o lidské lhostejnosti a sobeckosti, stejně jako zmíněný Barvoslepý svět, mají dar rozesmát, ale sugestivním připomenutím problému zároveň zamrazit v zádech. Ke zdařilým momentům patří také titulní skladba Reprezent, ve které Gipsy jedním dechem zparoduje umělohmotný hip hop z MTV, gangsta rap i sebe sama. I Gipsymu však humor dojde, když zpívá drsnou protidrogovou baladu Amen Savore.


Pozornost médií logicky přitahuje rýpanec nazvaný A na závěr si s námi dejte trochu té Čunárny. Politická satira kapele vyšla, protože nezní prvoplánově a nenávistně, ale s nadhledem komentuje trapnost kauzy pana Čunka. Až politik lokálního významu upadne v zapomnění a z Gipsy.cz se stanou evropské muzikantské hvězdy, bude mít p. Čunek alespoň vysněný pomníček.


Netřeba se rozepisovat o potřebnosti takového alba v argumentaci proti xenofobii a předsudkům. Recenzentovi by hrozilo sklouznutí do banalit, kterým se Gipsy.cz ústy Radoslava Bangy tak umně vyhýbají. Není pochyb, že domácí pop budou Gipsy.cz se svým Reprezentem i nadále výborně reprezentovat.

TOMÁŠ S. POLÍVKA
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×