Kašpárek ... - Petr Tomeš - www.freemusic.cz

fotka

Divadelní projekt s hudbou a hraním Ondry Pečenky a spol. má u mikrofonu Márdiho, Blanku Šrůmovou, Jardu Svobodu… Ironie Sklepu, víc sranda než Orffové, tu tam podobný klid: JE to pro děti, ALE vysvětlujte jim hlášku "Když se s holkou peleším".

"To sem se lek´, že letí pohlavek,
tá-ko-vej, že si sedneš na zadek...
Máma nemá sil, prej sem se neumyl,
no a táta – ten by se ze mě oběsil.
To se jen tak dětem říká...
Hej hej sem roztomilej!"
(Želvy, zpívá Márdi)

Kdo rád inteligentní hudbu pro dítka i dospělé, ten si Kašpárka i Rohlík užije. Fórky i poetika ("Řekni, co vidí Slunce za oblaky..."), moudra ("Ten kdo buchty střádá, nemá kamaráda..."), hlášky, narážky na klasiku (O-bla-ky o-bla-ka dle broučí O-bla-di O-bla-da). Noty k textům v bookletu. Nad CD někdo dost přemýšlel a – což je vidět z obalu i slyšet – dělal ji pro radost sobě i druhým. Připsal ho dětem od 0 do 90 let, jak k tomu ale přijdou století?!

Kabaret Kašpárek v rohlíku vznikl "jako reakce na nedostatek kvalitních písniček pro děti" pro Loutkohru Jihočeského divadla z Českých Budějovic. Napsal ho a režíroval David Dvořák, většina skladeb z CD je v představení. Čím víc však album poslouchám, tím víc mě mrzí, že jsem křest v Praze vypustil. Dost řekne booklet i Kryštofovy fotky z té slávy (zde), "dorazí" to muzika. Punková, folková, i folkpunková, šramlí, hravá... Psali ji Jiří Müller (1x) i Šponar (2x) z Loutkohry, Ondřej Pečenka z Folk3mail (8x) a po jedné David Dvořák, Ubožáček, Kašpárek v rohlíku a Želvy. Texty jsou dílem rejži (8x), Ondřeje (4x), Jiřího Müllera (2x).

(Slavných) hostů dost, i David Koller, Karolína Dytrtová (Miou Miou), Marek Doubrava (Hm...) a Ondřej Ježek: v jeho Jámoru se točilo, CD produkoval, hrál na vše možné, dělal vylomeniny. Děti u mikrofonů jsou tu dospělým rovny, neútočí na peněženky ani na city, zůstávají sebou. Suma sumárum, kapelu Kašpárek v rohlíku tvoří 9 hudebníků a 18 – či o málo víc – zpěváků.

"Teto teto teto,
jen se nepotento..."
(Strejda Jára, zpěv David Koller a děti)

Slyšet od Kollera (ex Lucie, Koller Band) Strejdu Járu – refrénový punk o klukovi kterého doma straší, že když se nebude učit a uklízet, skončí jako strejda a bude popelářem (ale to on by moc rád) – je milé osvěžení po "dramatech" jeho dospělých písní. Ač v ní zpívá ústy dítěte, věřím mu.

Písnička Dvě malé víly s dominantní harmonikou se rozšoupne spíš textově, dívčí hlásky ji sunou lehce k patosu. "To se dějou věci, když zloběj´ malý víly, venku pršej´ šneci, kominík je bílý..." Ebenovsky folkový (to ta flétna i slova) Anděl s nudlí vysvětlí, proč nemohou andílci nosit kulicha a šály, s ptákovinou Pomeranč se prosadí latina, v Ó škoda přeškoda banjo. Barbína je tiché volání o pomoc, Na kraji lesa cimbálový šraml, Kraví stádo má "problematický" verš o pleši a pelešení. Schválně – kdo v něm pozná Márdiho napoprvé? Je roztomilej...

Má šestiletá dcera má z CD nejradši Mimino. Nehledě na to, že je fajn slyšet Kateřinu Dytrtovou zpívat česky (ale nic proti její franštině) – kdy jste naposledy slyšeli naivní veršíky, jako "Mimino se narodilo, z mámy hlavu vystrčilo"? Tvoří-li ale představení Kašpárek v rohlíku miniscénky – jak asi sehrají herci s kohouty, sluchátky a baretem tuhle?! Nejvíc z Mimina baví dceru "Teď už tu budem spolu/ Nechci mlíko dám si colu, ta je dobrá moc, Ať má hodně bublin – to se modlím/ Hají dobrou noc..." A to se McDonaldu obloukem vyhýbáme! Že by proto?

Z příjemné Kdo to neviděl cítím nostalgickou ale skočnou hudbu Miou Miou. To nejlepší je však na závěr. Scénka Chudák Ken – řekl bych sklepovina – se rychle oposlouchá, ne tak krátká zlověstná O duchovi Smrdílkovi. "Když si prdnou kamna, jau jau jau, kočky protestujou, mňau mňau mňau, kanár se letí schovat do klece, nikdo z nás nechce doma Smrdíla mít..."

Komu připadá, že dětinštím, ať si trhne! Víte, jak těžké je najít dnes kvalitní hudbu pro potomky? Nějakou bez krkání, šišlání krokodýlů a dalších "předělávek" cizích hitů? Ale i Kašpárek si na jeden troufnul. Až vám dítka či sourozenci přijdou domů a už v předsíní spustí "Mámo bonbon dej mi – aha aha/ Táto kup mi želvy – aha aha/ Ňáký rychlý želvy – aha aha..." vězte, že se u vás právě ujal bejbypank. Že se dítě dostalo k předposlední písni Kašpárka, coveru Offspring Želvy s tubou místo basy, co v ní floutek Márdi tvrdí "Hej hej – sem roztomilej!" Je to původně hit Pretty Fly, klip se šťabajznama u bazénu z Offího nejpopovějšího alba Americana. A jaký je rozdíl mezi bejbypankem a kinder punkem? Nevíte? Pak si přečtěte tenhle článek znovu, či se mrkněte na www.bejbypank.cz. Hezkou zábavu.

80 %

 

http://www.freemusic.cz/clanky/6131-kasparek-v-rohliku-a-bejbypank.html 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×