The Body Is Too .... - Dan Hájek - musicserver.cz

fotkaNa Marace je kouzelné to, že i na své třetí desce zůstává rozpoznatelně svá, ale zároveň zdokonaluje svůj styl a multižánrovost. Těžko říci, jestli "The Body Is Too Slow For Me" je jejich nejlepším produktem vydaným na cédéčku. Oproti předchozí dvojici "Longe" a "Krvavé balady" je to asi nejvíce celistvý celek, na kterém fungují nejenom základní pilíře tvůrčího potenciálu party okolo Gabriely Vermelho. Nemalý vliv na výslednou tvář alba mělo i hostování kytaristy a vokalisty Amita Chatterjee, který za svou kariéru stihl třeba hrát se Stingem, Carlosem Santanou nebo být členem The Zawinul Syndicate. Nechybí ani originální rozpětí textů, nejvíce inspirací tentokráte vzešlo z díla Džaláluddína Rúmiho, slavného perského básníka, který žil ve třináctém století našeho letopočtu.

"The Body Is Too Slow For Me" je propletencem vlastních skladeb, ale o své místo na výsluní se poperou i dvě převzaté krásky. Marocký tradicionál "Mwashah" patří k vrcholům nahrávky samotné, ale před ním vás ještě stihne potěšit klasika Karla Kryla "Salome". Zvuk je více než kdy dříve rockový, ale nebojte se, že by nezůstalo místo na housle, violu, akustické kytary nebo jiné typické prvky z tvorby Maracy.

Gabriela Vermelho nezklame svým hlasovým rozsahem a způsobem, jakým se dá maximálně využít. Zabíhá až k hraničním mantinelům, kdy se její hrdlo změní v jakýsi přírodní generátor rozličných skřeků, které vedle uměle vytvořených samplů fungují sounáležitě. Znamenité momenty se dají zcela jednoduše identifikovat - jsou to vesměs všechny skladby, na kterých se podepsal nejenom vokálně Amit Chatterjee. Ten nejvíce dodává to etnické chvění, které mám u této skupiny nejraději: třeba krátká "Your Love" nebo "Kuch le na" a dramatická "Folhinhas".

"The Body Is Too Slow For Me" je provokativně o rychlém sledu mnoha nápadů a přeměn sdružení jménem Maraca. Vše vyžaduje pečlivé vnímání, aby vám sebemenší zvuková intrika neunikla. Jak již bylo řečeno, jedná se o nejpropracovanější a velmi celistvý celek, i když se to na první poslech nemusí zcela zdát. Tento materiál bude asi i složité převést do živé podoby, ale možná to bude právě ona nevyřčená výzva, na kterou se Gabriela & spol. nejvíce těší.

Hodnocení: 7/10
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×