Indies Scope 2007 - Karel Souček - www.golias.cz

fotka

Nejvýraznější tuzemské nezávislé vydavatelství Indies Records vydávalo pravidelně na konci kalendářního roku kompilaci, na níž byla každá nahrávka toho kterého roku zastoupena jednou skladbou. A produkce bývala tak mohutná, že bez problémů zaplnila dvě CD.
     Od ledna 2007 se vydavatelství rozdělilo na tři samostatné firmy Happy Trails, Indies MG a Scope Records a s výběrem zatím přichází pouze posledně jmenovaná. Titulů samozřejmě ubylo, ale to nic nemění na všech přednostech starého dobrého Indies. K nim patří především žánrová pestrost, kvalita nahrávek a originalita interpretů, kteří si prošlapávají vlastní cestu.
     Prvních čtrnáct skladeb představuje letos vydané tituly a tato nabídka jasně ukazuje, že ze svých zásad Scope Records neslevilo. Každá skupina či interpret se vymyká žánrové škatulce, a proto je nelze jednoduše rozdělit do jednotlivých stylů. Hradišťan s brněnskou Filharmonií propojuje na albu Chvění folklór s klasickou hudbou, Unity hip-hop s rockem a country, Yellow Sisters world music, funky, jazz i reggae.
    K blues s mnoha přesahy inklinují ZVA 12-28 Band a Hoochie Coochie Band, originální písničkářství zastupuje temperamentní Jana Vébrová, uhrančivý Jaromír 99 i přestavěný Traband, mnohoznačné alternativě zůstává věrný Vladimír Václavek s Milošem Dvořáčkem, Hukl a violoncellistky z dua Tara Fuki. Do širokého spektra world music dává nahlédnout Taliesyn a Prosti Dumi, ska s reggae a punkovou energií míchá The Chancers.
     Čtrnáctku novinek doplňuje osm bonusů, které představují nejúspěšnější písně z historie labelu Indies Scope. Skladby, které se staly hity i bez různých mediálních tlačenek. Posluchači si je našli díky jejich silnému vyznění sami. Romano Hip Hop rappera Gipsyho, Modlitba za vodu Hradišťanu, Hyjé ještě dechnařského Trabandu nebo Bittové a Václavkovo Bílé inferno.
      Za necelé dvě stovky (na webu www.indies.eu. dokonce za 159 korun) nabízí album Indies Scope 2007 hodně muziky za málo peněz. Hlavně však pro běžné posluchače přináší základní orientaci v tuzemské nezávislé scéně, na jejímž základě se lze dostat k hodně dobré muzice.

**** Karel Souček - www.golias.cz
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×