The Body is too ... - Jan Bořek Šikula - freemusic.cz

fotkaMaraca - The Body Is Too Slow For Me
12 skladeb/ 45:21, Indies Scope Records

AtmoSféra, portuGalská poeSie, podManivý smuTek, naléhaVost, poKora. Zpěv Gabriely Plíškové (dnes už Gabriela Vermelho) v rolíCh Novicky, opERní diVy i divoŽenky. Hudba od etNa přes laTinu a jAzz k jazzrOcku a dramAtu... To vše má už oficiální debut zlínské skupiny Maraca, deska Longe - lyrics by fernanddo pessoe (Indies 2003). Bavila mě tehdy, dodnes se jí nebráním. Nemáte/neznáte-li, na stránkách Maracy (http://www.maraca.cz) je v mp3.

Její další počiny, alba Maraca (2001) a Krvavé balady (spolu s projektem Zimbova) mne minuly, nemohu sloužit. A nyní se z trojjediné líhně brněnských Indies vyklubalo další vejce etno kukačky Maracy, její 4. album The Body Is Too Slow For Me (Tělo je pro mne příliš pomalé). A světe zboř se - ta deska začíná písničkou, kterou lze díky rytmice a zpěvu označit za trip hop. A v ní psychedelická kytara jak od Pink Floyd, čímž překvapení teprv začínají. To sólo si tu střihl indický host Maracy, kytarista, sitarista a zpěvák Amit Chatterjee. Exčlen The Zawinul Syndicate, spolupracovník Stinga i Santany.

V případě Maracy překvapí i anglické texty. Však nebyla by to Gabriela a spol., aby zase nebyly "odjinud". Tentokrát sáhli po čtyřech básních Džaláluddína Rúmího (1207 - 1273), osvíceného mystika, perského básníka a držitele Nobelovy ceny za literaturu (In memoriam). To je žert, ale žít dnes, jistě by JI měl. Nejen za verše.

"V době, kdy v Čechách panoval Václav I. a Přemysl Otakar II., psal Rúmí o tom, že když rozbijeme atom, nalezneme v něm zmenšeninu sluneční soustavy. Tří století před Koperníkem věděl nejen to, že se Země otáčí kolem Slunce, ale i to, že planet je 9, na což novodobá věda přišla až v roce 1930," stojí o něm v bookletu CD.

Gabrielin hlas nemusí být každému příjemný. Klídek je v pohodě, u I rise (jedna ze čtyř rúmíovek) není co řešit. Přitlačí-li ale na pilu, nutno si zvykat. Až pak objevíte poklad. Působivější je ještě v duetu s Amitem, jen si nemohu vybavit, kam prog/artrock Havalloo zařadit. Ozvěna King Crimson? Ale co pak napsat o Time has come, v níž hudba ne nepodobná hříčkám Jablkoně doprovází čarodějnický zpěv a pitvoření Gabriely? Zkušenost má i s divadelní "bosorkou" Evou (Balada pro banditu a cena Alfreda Radoka 2005 pro Talent roku), podobně se "ukázala" už na debutu Maracy. Vítej v nevelké rodině Diamandy Galás, Vladivojny, Jany Pope či Céline Mary. Zapomněl jsem na Jarboe?

Maraca umí být velmi křehká, i ve folkových skladbách (natož v těch ostatních) se ale od ostatních liší samply Roberta Prokopa. Ten dnes tvoří Maracu s Gabrielou a kytaristou a leaderem bandu Filakem, který občas uchopí i arabskou loutnu (oud), aby na ni třeba v "Kuch le na" doprovodil Amitův zpěv. "Je to tradicionál z Blízkého Východu, nebo ne?," váhám, dokud v bookletu a nezjistím, že si k ní Amit psal hudbu sám. Velmi působivá písnička, oproti níž je i taneční etno pop Natachy Atlas blátíčko. Sorry.

Kdyby se Skin dala na energický jazzrock, snad by z ní vypadlo něco jako Folhinhas. Jen by si asi sama nedrtila housle, jako Gabriela ke svém zpěvu v ní. Střídáním stylů, hostů, slov i nástrojů z různých koutů světa včetně didgeridoo (marocký tradicionál-duet Mwashah), citem pro hudbu a atmosféru je Maraca jedinečná. To, co předvedla na debutu, dál zdokonaluje, její písničky umí skvěle vygradovat. Už se těším na novou desku. Ale - bude-li v kapele ubývat muzikantů dosavadním tempem, nelze vyloučit, že už půjde "pouze" o sólové album Gabriely Vermelho.

85%
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×