Romano hip Hop - Ondřej Bézr - idnes.cz

fotkaGipsy.cz je na české hudební scéně zjevením. Rapová drsnost prolínající se s cikánskou melancholií dělá z alba Romano Hip Hop událost sezony.

Doba přeje crossoverům a ty s hiphopem jsou mimořádně vděčné po léta. Jeho rytmy už byly často namíchány s jazzem, ale i blues (Chris Thomas King), dokonce se soudobou vážnou hudbou (švédský Fleshquartet).

V posledních letech se objevují v hip hopu příchuti world music. A právě to je i případ kvartetu Gipsy.cz, jehož protagonisty jsou rapper a zpěvák, říkající si Gipsy (vlastním jménem Radoslav Banga), fenomenální houslista Vojta Lavička (známý z někdejších Deep Sweden či Álom), kytarista/akordeonista Petr Surmaj a kontrabasista Jan Surmaj.

Na rozdíl od afroamerického hip hopu, kde je klíčová textová výpověď a hudební stránku věci jeho představitelé často podceňují, u Gipsy.cz jsou obě složky vyváženy. Už proto, že se jedná o skutečně živou kapelu, která báječně akusticky hraje a popohánějí ji elektronické beaty.

Konec konců, například tracky Jednou, Abacus nebo Bengoro Hang (s hostujícím zpěvákem Vladimírem "Žabákem" Demeterem) jsou víc zpívanými než rapovanými písněmi. Gipsyho způsob rapu je sám o sobě navíc kdesi v druhém plánu poměrně melodický, což možná souvisí i s tím, že romština je melodický jazyk a její přízvuk se zajímavě odráží i do textů, které jsou v češtině nebo angličtině.

Gipsyho texty - alespoň ty, kterým rozumí neromista - si samozřejmě, jak je v hip hopu zvykem, neberou servítky a především reflektují sociální situaci Romů, ale i České republiky jako celku, případně si berou na paškál generační rozdíly.

Některé samozřejmě mohou při čtení v bookletu působit naivně. V kombinaci s Gipsyho projevem, ve kterém se snoubí raperská naštvanost s dávnověkou romskou melancholií, známou z jejich táhlých balad, jako je to třeba v písni Jednou, ovšem fungují ve své autenticitě dokonale.

Projekt Gipsy.cz je rozhodně originálním a navíc umělecky úspěšným pokusem spojit dva hudební světy, které v jádru mají mnoho společného. Byť jsou vyjadřovací prostředky každého z nich na první dojem vzájemně vzdáleny jako Bronx od Matiční, Gipsy.cz dokazují, že vše souvisí se vším. Při troše štěstí by si toho měl všimnout i zbytek světa.

Gipsy.cz - Romano Hip Hop
Indies Scope Records, délka alba 49:24
Nej písně: Multin, Romano Hip Hop, Jednou
Hodnocení iDNES.cz: 90%
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×