Mezi lopatky - Jiří Karban - kultura21.cz

fotka Kieslowski na lopatkách? Ne tak docela!

Třetí řadové album pozoruhodného písničkářského dua Kieslowski se řadí k tomu nejlepšímu, co se letos na domácí scéně urodilo. Název Mezi lopatky signalizuje, že alternativní písničkáři se drží tématu, které si zasluhuje další bádání a zpracování. Aby ne, vždyť se dotýká tolika lidí.  

Stejně jako na předcházejících albech Tiché lásky (2011) a Na nože (2012) zde posluchači najdou většinou neveselé písně o věcech mezi ženou a mužem. Těžko byste hledali jinou tuzemskou kapelu, která se zabývá partnerským životem s takovým zaujetím jako Marie Kieslowski a DKP (David K. Pomahač). Podstatou jejich písní je schopnost zamířit a zasáhnout. Trefit citlivé místo! A že se jim to daří, o tom se můžete přesvědčit.


„Na prach opilí jsme byli a válka zuří/ zbyly jen doteky mezi lopatky/ zbyly jen doteky dýkou mezi lopatky.“ (Doteky). 


Nálada, kterou Kieslowski vytvářejí, je mixem naléhavé nejistoty, vnitřně bolestného zklamání a úzkostí z válečného stavu, který nekončí. Tentokrát jsou texty výrazně podpořeny hudebními kolážemi, na nichž se podílel producent alba Jan P. Muchow. Ostatně jeho zásluhou byla základní část alba nahrána na severu Francie, v místě, kde prý hodně pršelo, a foukal silný vítr.   


„Do smrti netoužím pro nevěře/a přesto všechno, srdce moje, co bolelo, bolet bude…“ (Obraz)   

Opravdu zvláštní písně… Při poslechu většiny z nich máte dojem, že byly jen přeneseny z hlavy člověka, který v noci nemůže spát a jeho myšlenkami projíždí film o odcizení a beznaději. Jakoby někdo volal z klece, že neví, jak dál…  

„Jsi smutná, když jsem k tobě chladnej a ven chodím radši sám/ sledovat životy těch druhejch/ to je lepší než ten náš…“ (Sever).  


Nebo vás chce kdosi uklidnit, abyste zbytečně nepanikařili, že jsou zkrátka problémy, s nimiž zápasí kdekdo, a proto není nutné krajní řešení? I tak. I jinak. Vyberte si…  
Co je důležité  - vnímavý posluchač jistě ocení, že album se s každým dalším poslechem mění. Někoho zprvu strhne celková hudební atmosféra, jiný se zaměří na texty či na kontrasty ve zpívání, na barvy hlasů. Při hlubším zkoumání třeba zjistíte, že Kieslowski nenabízejí pouze originální sondu do vztahů mezi mužem a ženou, ale možná i zprávu o světě, v němž se děje něco hodně důležitého a mnozí lidé na to neumějí zareagovat jinak než strachem a bezradností.   
   

Hodnocení:  95 %

Jiří Karban

http://www.kultura21.cz/hudba/10685-indies-scope-kieslowski-mezi-lopatky
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno