Aither - Pavel FFF Sajfert- Freemusic.cz

fotka

Třetí deska pražské formace Posmrtné zkušenosti vychází na world music nakloněné značce Indies Records a je výsledkem 1. ceny v soutěži Česká spořitelna Colours Talents, kterou pořádají Indies a festival Colours of Ostrava za podpory České spořitelny. Cena, jež by příslušela spíše začínajícím skupinám se dostala do rukou kapele, která má za sebou už dávno desáté výročí...

Posmrtné zkušenosti měli v druhé polovině devadesátých let slušně nakročeno. Vzhledem k faktu, že nikdy vlastně nekoketovali s mainstreamovými žánry, je celkem s podivem, že debut vyšel v roce 1997 na velké značce. Že pro Monitor/EMI nebyl Babylon, jak se deska jmenovala, žádný komerční trhák, se lze celkem s úspěchem domýšlet. Druhou šanci komerčním lúzrům majors většinou nedávají a proto je vcelku pochopitelné, že následovníka debutu, desku IGUO (2004), vydali PZ až po dlouhých sedmi letech vlastními silami. Zlatá nezávislost!

Na Aither kapela pokračuje směrem, kterým nakročila na předešlých nahrávkách. Svým způsobem se snaží o cosi podobné jako Afro-Celt Sound System nebo tuzemští Hypnotix. Zatímco však fúze Afro-keltů působí přirozeně, crossoverový koktejl PZ ve snaze hýřit barvami, je leckdy nesourodá mozaika exotických i tuzemských inspirací. Reggae a taneční hudba se střetává s popem, funkem, jazzem. Moderní nástroje kooperují s domorodými (didgeridoo) i samply. Kapela si dává záležet na vokálech. Na CD si našla cestu dance verze slovenské lidové Išlo dievča, kubánské rytmy a dechy (Liberatión, Adélka), cover manciniovského Růžového pantera (Pocta Henry Mancinimu) a ve skladbě pojmenované číslovkou 2 se dokonce objeví nenápadná citace znělky seriálu Profesionálové.

Kapela má slabost pro new age, přírodní mysticismus a mytologii. Vzhledem k tomu, že k podobným tématům tíhne de facto od samých začátků, tipnul bych si, že se nejedná o chvilkové poblouznění. Ať je to ale jak chce, ať je kapela muzikantsky jakkoli na výši, z pokusů o mystiku a la Posmrtné zkušenosti mám rozporuplné pocity, čouhá z nich česká sláma. A mimochodem, ten obal je fakt úděsnej. Jak z nějaký příručky pro sektáře.

55%

 Pavel FFF Sajfert  www.freemusic.cz 
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×