Disk O´Brass - Karel Soucek - www.golias.cz

fotkaKeltská hudba zažívala před lety v Čechách velký boom a do určité míry představovala módní záležitost. Tato vlna již naštěstí opadla, a tak zůstali pouze lidé, kteří tuto romantickou a tajemnou hudbu mají opravdu rádi. A kapely, které ji nehrají pro slávu a peníze. Mezi ně patří Dick O´Brass.
V těchto dnech šestice zkušených muzikantů debutuje albem vtipně pojmenovaným Disk O´Brass, které přináší dvě instrumentálky a devět písní. Nechybějí upravené tradicionály, ale většina jich je autorských. Největší měrou se o ně zasloužil Tomáš Nedělka, po jedné písničce pak přispěli i další členové Radim Kadlčák, Jiří Hausser Matoušek a Josef Kůstka.
Od podobně zaměřených skupin se Dick O´Brass liší větším podílem rockové složky. Bretonskou hudbu, založenou na zvuku houslí, harfy, skotských dud, flétny či bombardone, doplňuje kytarami, baskytarou, perkusemi nebo bicími. Spíše folkové aranže jsou tak vyšperkovány rockovou, občas až metalovou rytmikou.
Album otevírají Vikingové, rychlá píseň ze života námořníků. Následuje instrumentálně propracovaná skladba Lorient, kterou střídá nadýchaná a vzdušná Sněžná slepota s výraznými flétnami. Pomalejší, citlivé balady (Valdštejn, Jolly Bold Robber) se kombinují s nadupanými rockovými peckami (Skotská, Son ar Chistr) a obě polohy vyznívají v podání kapely přesvědčivě.
Texty šestičlenné formace lze rozdělit do dvou skupin. První tvoří poetické básně o lásce, snech a pocitech, druhou pak světské radosti života, mezi nimiž nechybí vysedávání a klábosení u whisky.
Dick O´Brass hrají muziku, která má ambice oslovit všechny generace posluchačů. Starší ročníky tradičními harmoniemi a melodiemi, mladší pak rockovou energií, nasazením a moderním zvukem. Nepřináší sice nic zásadně nového, ale příjemných zážitků nabízí dost a dost.
Další zprávy

O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×