Myjau - Martin Pírko - www.mix.cz


obal alba

Květy

Myjau
Available on
CD € 10.54
MP3 € 4.11
FLAC+mp3 € 6.18

will be available in english soon... Czech translation follows

Stálice české alternativní scény, kapela Květy, vydává nové album, které bylo nahráno ve studiu Ondřeje Ježka za účasti hostující Lenky Dusilové. Myjau je bohatší, učesanější, a přitom stále typicky „květovská“ deska, jež nabízí neobvyklý pohled na běžný život.

Skupina Květy si nás naposledy pokoušela získat před rokem a půl albem Střela zastavená v jantaru, výtvorem trochu šedivým a smutným. Ovšem během pauzy přišly nové síly a nový člen – houslista Albert Novák - a celkový výraz se na nové desce posunul do optimističtějšího ladění, i když, po pravdě, pořád to není kýčovité veselí, které občas cítíme z popových vypalovaček. Květy zůstávají alternativní, jiné, nezávislé a komu se líbili předtím, tomu se budou líbit i teď. Můžete se ušklebovat nad nesmyslnými asociacemi v textech, jež se tváří, jakoby se nořily do největších hlubin každodenní reality, ovšem hravost Květům nikdo upřít nemůže.

A pod producentskou taktovkou Ondřeje Ježka si Květy hrají výborně. Zpěvák Martin Kyšperský ve výrazu vyspěl a „zmoudřel“, bubeník Aleš Pilgr přidává ve vhodných místech zvuky bubínku revolveru, kravských zvonců, klaksonu a řetězu (atd.) a Lenka Dusilová navíc dvě skladby ozdobila vokálem. V bookletu najdete spoustu nástrojů a hostů a jste v podstatě překvapení – vše tak nějak splývá s celkovým výrazem a změny poznáte až při velmi důkladném poslechu, což naznačuje, že se něco tak úplně nepovedlo. Přednost Květů – hudební experimenty – se rozpouští v moři stejnorodosti. A texty vám po chvíli (až na čestné výjimky jako Lucie) přijdou jako myšlenky doplněné do veršů vhodně se rýmujícími náhodnými ústřižky z novin.

Samo sebou můžete vše vnímat jinak, slova pro vás budou znamenat neobvykle upřímné svědectví o poezii vnitřního života a hudba vám poplyne hlavou v přirozené symbióze s vašimi vlastními myšlenkami. Květy jsou právě díky své alternativnosti velkým uměním i kýčem zároveň. Zaslouží si tím pozornost každého příznivce české hudební scény, ať už se je rozhodne milovat či nenávidět. S Myjau jakoby šli kamsi dopředu a vlastně i trochu zrádně našikmo.

Martin Pírko
Hodnocení MIXu: 7/10


Back
SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×