Reprezent - Jan Krumphanzl - www.biogallery.cz

fotkawill be available in english soon... Czech translation follows

Dva roky trvalo než se po úspěšné první desce „Romano hip hop“ dostalo na trh druhé album skupiny Gipsy.cz nazvané „Reprezent“. Chtěl jsem původně napsat, cosi o dvou letech čekání na novou desku…ale myslím si, že ve společnosti kvalitní první desky nešlo ani tak o čekání na druhou, jako o příjemné užívání si té první a náhlou zprávu o desce nové. Takže nikdo nestrádal a je fajn, že deska „Reprezent“ vychází podle mého v pravou chvilku a že každý kdo muziku kapely Gipsy.cz má rád, bude vděčný za novou várku muziky a písniček. Takže se pustím do recenze nové desky.

Osobně jsem se na toto album těšil, protože mám s prvním albem pouze hodně malé zkušenosti z televize a z několik festivalů, kde jsem si poslechl pár písniček živě. Proto, když jsem se dozvěděl, že se chystá deska nová u spřáteleného vydavatelství Indies Scope Records, nenechal jsem nic náhodě a po albu jsem sáhnul a rozhodl se ho trochu proklepnout. Přiznám se, že v mém MP3 přehrávači album „Reprezent“ našlo své pevné místo a provází mě každý den na služebních cestách. Takže jedním slovem mohu říct, album mě nezklamalo. Naopak, mě potěšilo a musím říct, že je to příjemný společník.

Musím říct, že album „Reprezent“ je v první řadě hodně pestré. Humor a nadsázka se nenásilně přelévá do přímočarého protestu. Radoslav „Gipsy“ Banga jasně říká co si myslí a je příjemné, že texty nejsou hloupé a Gipsy od začátku do konce nezapomíná na to, že s humorem jde všechno lépe. A to je opravdu dobře. Radoslav „Gipsy“ Banga zpívá o tom jak to chodí, nesnaží se zbytečně křičet a už vůbec ne naříkat. Jednoduše to ze sebe sype v doprovodu úžasné hudby ostatních členů Gipsy.cz. Cigánská hudba je energická, skočná a i v dnešní době z ní cítíte tu nezaměnitelnou atmosféru. Když jsem poslouchal album „Reprezent“ měl jsem někdy chuť poskočit a zazpívat si společně s touhle sympatickou partičkou skvělých muzikantů. Vojtěchu Lavičko máš pekelný housle.

Dneska jsem četl sloupek Vojtěcha Lavičky v deníku Metro, tak jen krátce odbočím. To že do Gipsyho budou asi vždycky hlupáci šít a řešit více barvu pleti než hudbu, která je tím, čím se každá skupina prezentuje a Gipsy.cz není výjimkou, je prostě věc, kterou se asi nepodaří změnit. I já sám, jsem musel řešit drobný problém, když jsem řekl, že poslouchám novou desku Gipsyho. Ale na hlupáky tady musí být v podstatě zvyklý každý umělec, na kterého je mnohdy snadné anonymně házet špínu a řešit všechno jen ne jeho tvorbu! Ovšem v jednom s Gipsym naprosto souhlasím, cituji: „pro nás je nejdůležitější, abychom měli rádi svou práci – hudbu. A dokud ji máme rádi, je fuk, kolik alb prodáte.“ Ovšem k tomuto problému se myslím Gipsy dobře a opět s velkou dávkou vtipu vyjádřil ve skladbě „Barvoslepej svět“ u které jsem se skutečně pobavil. Takže kdo má nějaký problém a nebo trpí nějakou vadou, která mu nedopřeje si vychutnat dobrou muziku jen proto, že interpret není „růžovej“ jako prasátko, ať si skočí k lékaři.

 

Album obsahuje i trefnou skladbu o Čunkovi. Rád bych zde citoval opět Gipsyho: „Pan Čunek je téma samo o sobě. Štvalo nás, že se mu nepostavili jiní lidé, a tak jsme to udělali my. Politici nakonec zcela nesmyslně ustoupili, ale Gipsy.cz rozhodně neustoupí. Budeme stát v tomhle ringu, dokud Ivan Drago nebude na zemi.“ Já můžu jen popřát klukům, aby jim to v ringu dlouho vydrželo a aby si udrželi i v budoucnu stejnou energii.  

Věřím, že každý si najde tu svoji skladbu, ale celkově vnímám celé album jako velice vydařené. Pro mě jsou tam snad jen dvě slabší místa a to skladby „Dobrý den“ a „Večernice“. Které nejsou zrovna můj šálek čaje. Ale naopak jsem si oblíbil skladby „Reprezent“, „Love love“, „Na cigánské svatbe“ nebo „Udělej něco!“

Gipsy střídá češtinu, cigánštinu i angličtinu. Hudba je kombinací moderních postupů a klasického cigánského folklóru. V případě úžasné skladby „Vítej“ jsem si vybavil záhrobní atmosféru filmů Tima Burtona a doslova jsem slyšel jak při tanci kostlivců chřestí kosti. Ženské vokály doprovázející tuto skladbu jsou naprosto perfektní a pro mě se právě tato skladba stala jednou z nejchytlavějších.

Mohl bych zde uvádět z textů jednu ukázku za druhou, protože celá řada mi jich zůstala pevně v paměti. Ale nechci tady přepisovat to, co si je lepší poslechnout v originálu v osobitém podání Gipsyho. Takže závěrem bych rád napsal, že novinka „Reprezent“ stojí za to! Stojí za poslech a myslím, že u nejednoho posluchače taky zůstane toto album plné zajímavých písniček nějakou tu dobu v přehrávači. Já děkuji kapele za fajn písničky, které mě pobavily a potěšily a věřím, že nejsem zdaleka jediným spokojeným posluchačem.

Jan Krumphanzl

http://www.biogallery.cz/bg-hudba/gipsy.cz_-_reprezent.phtml 
More news

SHOPPING
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×