obal alba

Můj domov je, kde jsem já

Ida Kelarová

Lotos / 1992
Žánry: ethno, chanson, jazz
LT0035
CD 284 Kč

O ALBU

První album zpěvačky Idy Kelarové nahrané již v roce 1992 a zatím nepřekonané. Každý, kdo zpívá – tvoří. Tvoří, protože písnička je sebevyjádření, hledání pravdivého hlasu v hloubi sebe sama, zvláště u Romů. Měli bychom se proto učit chápat smysl jejich zpěvu. Už jenom proto, abychom také uměly vyzpívat své každodenní starosti či radosti. Tóny a rytmus, to je jen cesta, aby člověk nezabloudil. Po ní můžeme jít pomalu nebo rychle, sejít kousek do trávy, zastavit se… podle své nálady a abychom se cítili dobře. Romové to umějí a jejich písničky nám dávají ten prostor. Učme se od nich zpívat.

Písně:

O Postaris
Chodila Po Poli
Dzajori Romanio
Lakhere Bala
Joj Mamo
Ej Hora, Hora
Som Roma Som
Andro Foros
Jsem Lehká
Ukolébavka

I keep saying that everyone can sing. All that’s needed is to rid oneself of all inhibitions and take a deep plunge into one’s inner self. As for myself, when I was five years old I took up playing the piano, an instrument to which I was brought by my mother’s firm hand. My dad would sit by my side for hours, listening to those early attempts. Later on, by the time I’d managed to play a little piece or two well enough it made him so happy he would burst into tears. There were times he would wake me up in the middle of the night asking me to play for some buddies of his that he had brought round.. But then as I grew up I rebelled, and eventually gave it all up. Instead opting for the stage. There was dad kneeling beside me, tears streaming down his face, beseeching me to go playing, saying that music was everything, that it was a language that everyone could understand, a universal means of communication, and that only if I was going to make his cherished dream come true he would be able to die in peace.

Still I would not carry on, I sold the piano, the cello, fell in love and moved to Wales, a place where I could not even speak the language. I gave birth to a daughter – depression, confusion, love, I hated everything. Then a letter reached me in January, “Dearest Ida, That’s life, babies are born, coming into this world while others leave. Your Daddy died in November.”

I couldn’t weep but I sang and I have sung ever since.

This CD is dedicated to my father.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Ethno | Chanson | Jazz

obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 299 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×