obal alba

Tande-la

Creole Choir of Cuba

Real World Records / 2011
Žánry: ethno, vocals, world music
CDRW181
CD 379 Kč

O ALBU

The Creole Choir of Cuba přináší něco, co tady dlouho nebylo,  tak vášnivé melodie, divoké harmonie a fantasticky bohaté vokální aranže na jedné nahrávce si hned tak někdo nemůže dovolit.  Přichází smíšený sbor The Creole Choir of Cuba a nabízí dlouho nepoznaný zážitek z neodolatelných rytmů karibského života na albu Tande-la (možno přeložit jako "naslouchat") Album, které vyšlo na "ostrovech" již na podzim loňského roku  je nyní dostupné v Evropě a samozřejmě i v ČR a SR.

Desetičlenní Grupo Vocal Desandann (Potomstvo), jak se doma jmenují, vznikli v roce 1994, nejtužším čase kubánské totality: po rozpadu socialistického tábora míru, s koncem bratrské pomoci, kdy se kubánská ekonomika propadla na samé myslitelné dno. Ve svitu povolených patnáctiwatových žárovek a bicyklů namísto aut rozhodl diktátor Castro o založení mnoha hudebních souborů vydržovaných státem, to aby pracující lid zapomněl na propastnou bídu uprostřed jinak stále probíhající vítězné revoluce. Desandann vedení vitální zpěvačkou Emílií Diaz Chavez ho po práci bavil Monteverdim, Bachem nebo Puccinim, nicméně stále víc repertoárem vykrystalizovaným po první návštěvě Haiti s jehož hudbou jsou napořád úzce spojeni. A když na ostrově propuklo strašlivé zemětřesení, začlenila kubánská vláda sbor do humanitární pomoci; zpíval a pořádal workshopy prý v jakémkoliv místě, kde našel stín.

Tradiční i od tamních skupin převzaté písně na albu Tande-La sdělují příběhy z otrokářské éry, jsou naplněné hrdostí, rétorikou lidské svobody a touhy i baladickou strastiplností a pokud v nich zaslechneme vzdorovitost nebo náznaky politikaření, vztahují se spiklenecky k Haiti a Spojeným státům, takže Castrova kulturní policie může v klidu spát.

Evropa si na kreolštinu moc nepotrpí, proto vnímá především do mocnosti vzrušené bohatě strukturované harmonie, emotivní sóla zpěváků a vedení basového vokálu, vše hladce zapletené s karibskými rytmy, haitským voodoo bubnováním a neuvěřitelně vzdušnými melodiemi s takřka vizuálním účinkem.


(zdroj: Jiří Moravčík  www.world-music.cz)


SKLADBY

ukázka název zdarma

CREOLE CHOIR OF CUBA

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Ethno | Vocals | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
RECENZE
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno