obal alba

Kniha přání a stížností /3CD

F.P.B. IV.Cenová skupina

Malárie Records / 2008
Žánry: punk
FPB01
CD 479 Kč

O ALBU

Kompletní diskografie legendární a vysoce inspirativní kapely počátků československého punku, která se posléze přetavila do Už Jsme Doma. Disk F "Jedem v punku jako v tanku" archivní nahrávky covery i vlastní s českými texty. Disk P "Vira v pohyb" Tento disk je pro labužníky a ukazuje méně známou tvář kapely - psychodelické improvizace, zhudebněné básně, covery ... a Disk B "Kdo z koho ten toho" - remasterované studio, kterážto nahrávka vyšla na LP/CD/kazetě u firmy VAR v roce 92. Vše ve 104 stránkové knize vyvedené grafikou Karla Halouna a Luďka Kubíka, kromě textů bohartá dokumentace včetně reprodukcí z původní "Knihy..." kterou FPB vozívali po koncertech. V balenií je i kartonové pouzdro na knihu a tužka. Pro objdnávky z eshopu máme dárek - ke každé objednávce přiložíme plakát FPB, který byl součástí LP "Kdo z koho...".

Kniha přání a stížností je ovšem mimořádný počin nejen z výtvarného a dokumentačního hlediska. Obsahuje drtivou většinu skladeb, které F. P. B. v rozmezí let 1981-86 hráli, přičemž nejen pamětníky budou patrně ještě víc než reedice jediného, již ,,posmrtně" vydaného alba Kdo z koho, ten toho (1991) zajímat zbývající dva disky s dobovými živými nahrávkami převážně z první poloviny 80. let. Zvuková (ne)kvalita samozřejmě odpovídá tehdejším silně omezeným nahrávacím možnostem, ale o křišťálově průzračný sound v tomto případě nejde.

Ostatně jedním ze základních výrazových prvků F. P. B. byla syrovost a neučesanost, jak se na punkrockovou skupinu slušelo. Punkrockovou? Ano, punková východiska v jejím projevu dominovala, ale nezřídka byla pouhým odrazovým můstkem k výskokům do hudebně i textově nepoměrně rafinovanějších sfér. A třeba šestidílná kompozice Víra v pohyb už nemá s punkem nic společného a evokuje spíš počínání experimentálních kapel z okruhu někdejšího hnutí Rock In Opposition.

Jinak řečeno, pozdější transformace F. P. B. v dodnes funkční alternativní těleso Už jsme doma nebyla příliš překvapivá. A nepřímo ji předznamenával i výběr převzatých věcí, jimiž F. P. B. šperkovali svůj koncertní program. Kromě punkových hitů od The Damned, The Clash nebo Sex Pistols a osvěžujících klasických rock'n'rollů z dílny Chucka Berryho totiž lovili i v repertoáru svého času vysoce progresivních skupin jako Pere Ubu, Killing Joke, P. I. L. či The Residents. Míru Wanka, šéfa F. P. B. a posléze Už jsme doma, by tenkrát jistě ani ve snu nenapadlo, že s posledně jmenovanými po letech naváže přímou uměleckou spolupráci.

F. P. B.: Kniha přání a stížností * 3CD, 160 minut * Vydavatel: Malarie Records, 2008 *Hodnocení: 80 %

Petr Korál, E15 - deník online

Po mírných porodních bolestech světlo světa spatřila luxusně provedená (téměř kompletní) discografie legendární předrevoluční punkové kapely F.P.B. (Fourth Prize Band/Čtvrtá cenová skupina), která svoji existenci otiskla v letech 1980-1987. Stylově tento monstr projekt vyšel u vydavatelství Malarie, které stojí za rožnovském punkovou scénou, jejíž osobitý hudební rukopis je silně načichlý právě tvorbou F.P.B. Teplická formace Čtvrtá cenová skupina svým osobitým způsobem kloubila v jeden celek punkovou rozdováděnost s undergroundovo/alternativní „divností“ a rafinovaností, kterou na plné čáře máme možnost vychutnat v Už Jsme Doma, kde se následně rekrutovali dva členové F.P.B.
Monstrózní provedení této discografie se skládá ze tří CD (stylově každé nese jedno z písmen názvu kapely). První disk F „Jedem v punku jako v tanku“ odkrývá archivní nahrávky, proloženy covery kapel jako The Clash, The Residents, Killing Joke atd. Druhý Disk P „Víra v pohyb“ zachycuje i druhou tvář kapely a její kladný vztah k improvizaci a zhudebnění básní. Krom toho i tento disk čítá pěknou řádku coverů např. Damned, Sex Pistols, DEVO, Chuck Berry atd. Zvuková kvalita plně koresponduje s dobou pořízení i nekvalitou nahrávacích přístrojů, takže ne všechny skladby mají na dnešní poměry zvukově kvalitní podobu. Třetí disk B „Kdo z koho ten toho“ je zvukově vyčištěná verze jediné studiové nahrávky stejnojmenného alba, která kapela nahrála pár let po svém rozpadu v roce 1991 ve svém původním složení. Stylový „booklet“ nesoucí se v duchu designu dobové knihy přání a stížností dosahuje svými 104 stranami rozměru knihy. Ve svých útrobách krom zmíněných tří CD-ček nechává prostor na slovo Míru Waneka, ucelenou sbírku jeho osobitých textů, grafiku v podání dvojice Karel Haloun a Luděk Kubík. Samozřejmě nechybí i dobové stopy, které zanechali návštěvníci v originál Knize přání a stížností, kterou s sebou kapela vozívala na své koncerty. To celé navrch zasazeno do papundeklového pouzdra vybaveného tužkou, připravenou zaznamenat vaše pochvaly či stížnosti.
Znamenité provedení této discografie dělá z tohoto sborníku klenot do vaší sbírky. A mladším ročníkům snad připomene dobu, kdy vypadat, myslet a hrát hudbu – JINAK, znamenalo něco víc než co se dá koupit v nejbližším supermarketu.

Jirzophone, czechcore.cz  

 


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Punk

obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Michael´s Uncle

Return of Dark Psychedelia
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Poletíme?

Skupina dobře vypadajících mužů
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Dybbuk

Poletíme (Ale čert to vem)
Dostupné varianty
CD 224 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno