obal alba

Sweet & Sour

Dún an Doras

Indies Scope / 2003
Žánry:
MAM222
CD 224 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč

O ALBU

Nejlepší kapela v ČR na irskou hudbu byla Dún an Doras, zde je druhé album Sweet & Sour.. Sestava výborných muzikantů a okouzlující zpěvačka Katka Garcia nahrála 11 skladeb, které vás příjemně a pozitivně naladí. Kapele se podařilo natočit působivé, příjemné a hlavně originální album, na kterém kapela odvážně vykročila novým směrem. Ze sestavy, ve které natočila debut Bossa Nudski, zůstali pouze zakladatel skupiny René Starhon a zpěvačka Káťa García. Albu dominuje rytmicky přesná kytara a křišťálově čistý vokál zpěvačky, která suverénně frázuje bezchybnou angličtinou a umně pracuje s dynamikou svého jedinečného hlasu.


Dún an Doras v roce 2003:
Petr Košumberský: kytara / guitar 01,05, 07, 11
Kateřina Garcia: zpěv / vocals 01, 04, 06, 08, 10
Daniel Malczyk: housle / fiddle 01, 05, 09, 11
Radvan Markus: příčná flétna / flute 01, 03, 05, 07, 09, 11
Jakub Severin: tabla 03, 07, 08, 10 djembé 07, 11 darbuka 02, 11
René Starhon: baskytara 01, 03, 05, 07, 08, 10, 11, cajon 01

Hosté
Maik Madsen: dijeridoo 07 cajon 03
Kristina Volná: bodhrán 09, 11

Skladby s komentářem kapely:

01 The King`s Shilling
Písnička potvrzuje známý fakt, že válčit je holý nesmysl. Ani vidina budoucího zisku, v tomto případě mrzkého „králova šilinku“ (tenkrát byla jiná doba?), na tom nic nezmění. Tato verze písně The King`s Shilling pochází od skotské zpěvačky Jean Redpath.

02 Road to Wroclaw, (Radvan Markus, Petr Košumberský), Hole in the Boat, Karlov Gankino / jigs, bulgarian tune
Znáte-li dálnici do polské Vratislavi, jistě porozumíte „hopsavé“ náladě prvního jigu. Set jsme zakončili lahůdkou pro všechny tanečníky, bulharským tancem v 11/8 rytmu.

03 Lucky in Love, Ridée

04 In my Prime (trad. / K. Garcia)
Tato píseň pochází ze stejnojmenného alba irské zpěvačky Niamh Parsons, původní melodie však nevydržela nápor Petrových akordů a doznala jistých změn. Vypráví smutný příběh o květinách, nešťastné lásce a ztraceném mládí.

05 Leaning Tower (Radvan Markus, Petr Košumberský), Miller`s Maggot, The Broken Sled (Petr Košumberský, Radvan Markus) / waltz, jig, slip jig
Šikmá věž, ne však v Pise, ale v Prachovských skalách. Po složení poslední z melodií tam Petr samou radostí vyrazil sáňkovat, nový slip jig dostal jméno podle nevyhnutelných následků tohoto rozhodnutí.

06 Both Sides the Tweed (Robert Burns / Dick Gaughan, arr. Dún an Doras)
Skotský národní básník Robert Burns se ukázal jako nezničitelný optimista, když doufal, že se jednou lidé přestanou ohlížet jen na mrzký zisk (obloukem se vracíme k první písni?) a začnou se k sobě chovat trochu slušně.

07 Loch Bushmills (Radvan Markus, Petr Košumberský), The Purple Wisent (Radvan Markus) / slow reel, reel
Nechceme propagovat žádnou značku, ale když zapomenete melodii, kterou jste včera večer složili, nic nepomůže rozpomínání lépe než sklenka dobré whiskey. Vždy nám přišlo pozoruhodné zvláštní napětí mezi skotským a německým významem slova „loch“, v tomto případě se přikláníme spíše k významu německému vzhledem k tomu, že melodie vznikla v zapadlé vísce Horní Lochov u Jičína. „Fialový zubr“ je dobrá odpověď někomu, o kom si myslíte, že vám nehorázně lže, ale nechcete mu to říct na rovinu.

08 Stretched at Your Grave (trad./ Kate Rusby, arr. Dún an Doras)
Na této písni nás odjakživa fascinovala takřka extrémní ponurost textu. Inspirovali jsme se skvělou verzí anglické zpěvačky Kate Rusby, ale doufáme, že naše verze je ještě truchlivější?

09 Dualach on the Rooftop (Radvan Markus), Sweet & Sour (Radvan Markus) / polkas
Pro milovníky sladkokyselých omáček, trnitých růží, tragikomických výjevů a spojení durových a mollových melodií. Dualach je veliký černošedý kocour, který se rád staví na odiv okolí na hřebeni střechy. První polka vznikla při poněkud škodolibé představě, co by se stalo, kdyby ztratil svou důstojně udržovanou rovnováhu.

10 Queen of Argyll
Tuto písničku jsem se naučila od bývalého kytaristy Dún an Doras Simona Delaneyho na hotelovém pokoji během „šňůry“ po Holandsku. On sám byl přesvědčen, že královna Argyllu byla ve skutečnosti kobyla, já se však přikláním k hypotéze, že šlo o krásnou dívku. (K.)

11 Pigsty reel (Daniel Malczyk), The Three Rascals, Sully`s No. 6 / reels
Prase takřka kultovní zvíře a mluvčí té nejsprávnější gaelštiny ve známé knize Flanna O`Briena Řeči pro pláč si našlo cestu i na naše CD.


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folklor

obal alba

Antologie moravské lidové hudby

Antologie CD 4 - Valašsko, Lašsko, Zlínsko
Dostupné varianty
CD 224 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Musica Folklorica

Spal bych, spal bych, žena mi nedá
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Musica Folklorica

Ej, ženy, ženy, poradteže mi
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Cimbálová muzika Vlasty Grycové a Vlasta Grycová

Vlasta Grycová - O lásce
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×