obal alba

Live Malostranská beseda 1988 2CD

Vladimír Merta

Galén / 2010
Žánry: folk
G10008
CD 315 Kč

O ALBU

Po více než 20 letech vychází poprvé na CD legendární Mertovo „kartonové“ dvojalbum, vydané Pantonem v roce 1989. Dvojice LP obsahovala tehdy písně natočené na dvou koncertech v Malostranské besedě v červnu 1988. Nové vydání přináší samozřejmě obě původní LP a navíc 8 dalších písní, které byly tehdy z kapacitních a ideových důvodů zamítnuty. Obal z dílny manželů Josky a Kateřiny Skalníkových obsahuje sleevenote Ladislava Kantora, vzpomínku autora, dobové fotografie a texty všech písní.

CD 1:
1. Plíží se večery
2. Na dluh Bulatu Okudžavovi
3. Zezadu (Madona Decibella)
4. Bohyně zítra
5. Pozítří
6. Video 2000
7. Královna noci (Armády noci)
8. Kocovina
9. Konec experimentu
10. Kupředu
Bonusy:
11. Profesionální humanista
12. Noc plná hotelů
13. Tajná řeč těla
14. Ametysty
 
CD 2:
1. Oblíbený zpěvák (Životopis)
2. Kecy
3. Každý večer
4. Nebuď nikdy sám
5. Dezertér
6. Meziměsto
7. Na kávu, likér a kousek slova
8. Praha magická
9. Ticho
Bonusy:
10. Na 1. máje
11. Love story
12. U konce s dechem
13. Chór

Vladimír Merta – zpěv, kytary, foukací harmoniky
Nahráno živě v Malostranské besedě v Praze 4. a 5. června 1988

Hudba Vladimír Merta | Texty Vladimír Merta a Viktor Dyk (Kupředu; Plíží se večery) | Sleevenote Ladislav Kantor a Vladimír Merta | Obal Joska a Kateřina Skalníkovi | Fotografie Šárka Pavlicová | Zvuková režie Petr Mayer | Vydalo nakladatelství Galén 2010 v edici Olivovníky

NAPSALI O AUTOROVI

(...) Po deseti letech gramomlčení jsme stáli před rozhodnutím, který že »ten Merta« to má vlastně být? Klubový, amfiteátrový, rockový, se studiovým orchestrem atd.? Rozhodnutí nebylo lehké, nicméně téměř bleskové. Merta nejpravější, návrat k prvotní pódiové podobě: jen on a divák. A popravdě řečeno, šlo ještě o to, že volba technologie nahrávky (záznam živého koncertu), tedy bez složitých procedur výběru skladeb, schvalování a zdlouhavého shánění studia, pomůže albu co nejrychleji na svět.
Natáčení v Malostranské besedě zastihlo Mertu v pozoruhodně vyrovnané formě. »Málo jsem tvořil,« stěžoval si. Zaplať pánbu, jásali spolupracovníci, aniž tušili, že jim po šesti měsících v Gramorevui nevědomky přispěchá na pomoc Jiří Černý svým »Vladimír Merta, tolik těžce zkoušený maják československého folku, má jediného, vždy nebezpečného protivníka v sobě samém, v ošidné nekonečnosti svých nápadů«. (...) V Mertových verších leží vedle sebe skromnost i velká gesta, inteligence i prostota, něha vedle siláctví, naivita sousedí s rafinovaností, dospělost s dětskou schopností vidět poprvé, otisk skutečnosti s poezií v jakési symbióze olizující nás jak plameny vzdálených baudelairovských fantomů. To všechno odzbrojuje. Je to všechno pravé, ta ňadra nejsou z neoprenu. Slova, která vyřkl, nehodlá brát zpátky. Ostatně to ani neumí. Merta se nebojí velkých slov, jakoby věděl, že je musíme uchopit a vrátit jim jejich pravý smysl. Jinak se utopíme ve splašcích vtipů, kdy náš jazyk spěje k říši dialektu a dialekt se stává pouhým mektáním. Je v nich ono velké Slunce naděje, lásky a víry, onen Kantův »mravní zákon ve mně«.
Ladislav Kantor, 1989

Jako další titul spisů Vladimíra Merty v ediční řadě Olivovníky vychází Mertovo 2CD LIVE / Malostranská beseda 1988, poprvé vydané Pantonem jako dvojice LP v roce 1989.
V »perestrojkovém« Československu se rok před revolucí podařil producentovi Ladislavu Kantorovi doslova husarský kousek: dotlačil úředníky k souhlasu vydat LP desku Vladimíra Merty, onoho »těžce zkoušeného majáku československého folku«, jak jej charakterizoval hudební publicista Jiří Černý.
Nešlo vůbec o snadný úkol, Merta jako jeden z nejvýznamnějších představitelů městského písničkářství, člen sdružení Šafrán, sběratel řady zákazů i předmět soustavného zájmu Státní bezpečnosti, která na něj vedla bohatý svazek s krycím jménem Šafrán, se mohl v té době pochlubit velmi »chudou« oficiální diskografií. První album Mertovi vyšlo zkraje roku 1969 ve Francii, do rodné země autora se však jen pašovalo, druhé LP natočené již doma roku 1969 Supraphon raději vyřadil z edičních plánů, aby z něj v roce 1975 vydal jen slavný singl Písmenková láska. V roce 1977 natočil Merta první domácí album P. S., a to doslova na poslední chvíli před rozehnáním sdružení Šafrán, jehož profilová deska byla již na příkaz StB sešrotována. Režim tehdy zatočil s bigbítem a začala štvanice na český folk. Mertovy kolegy ze Šafránu Jaroslava Hutku a Vlastimila Třešňáka čekal exil, ostatní pak série šikanování, zákazů a uměleckého živoření až tzv. zapomnění.
V roce 1988 Merta vystupoval občas sólově, v duu s Václavem Veselým i s rockovou skupinou Dobrá úroda. Panton vypustil na zkoušku EP desku a v červnu 1988 byly natočeny dva koncerty v Malostranské besedě. Koncepce živé desky byla zvolena schválně, kdovíjak dlouho budou úředníci odvážní, uvažovali Merta s Kantorem. V roce 1989 bylo z natočených koncertů sestříháno a vydáno eponymní LP s pořadovým číslem 1 s obalem Josky Skalníka a o několik měsíců později následovala dvojka.
Reedice vydaná péčí nakladatelství Galén obsahuje písně z vydané dvojice LP desek plus 8 písní z původního koncertu. Pro vydání na CD měl vydavatel k dispozici jak magnetofonové pásy z archivu a. s. Supraphon, tak většinu původních pásů z archivu Vladimíra Merty. Zvukové režie se i po více než dvaceti letech ujal Petr Mayer a obal je opět dílem Josky Skalníka, který jej vytvořil spolu s manželkou Kateřinou. Booklet dvojalba obsahuje sleevenote Ladislava Kantora, vzpomínku autora na natáčení, dobové fotografie Šárky Pavlicové, samozřejmostí jsou texty všech písní a ediční poznámka. Album bude oficiálně představeno na vzpomínkovém koncertě v Malostranské besedě 18. října 2010, kam si Vladimír Merta pozval jako hosta skupinu C & K Vocal.

 


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folk

obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MP3 149 Kč
LP 695 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno