obal alba

Starodávne rómske piesne inak CD+DVD

After Phurikane

Pavian Records / 2010
Žánry: world music
1684-001
CD 359 Kč

O ALBU

„Podobně jako americký sběratel Alan Lomax, který znovuobjevoval zapomenuté bluesmany na americkém Jihu, mapuje o 70 let později Jana Belišová hudbu v romských osadách na východě Slovenska. Obětavě zachytila ty nejcennější kulturní poklady tradice kdysi předávané mezi generacemi znají na počátku 21. století už jen ti nejstarší pamětníci. Její terénní nahrávky přinášejí syrovou hudbu bez příkras,“ píše v bookletu alba Starodávne rómske piesne inak český hudební publicista, odborník na world music Petr Dorůžka.
Na novém albu však nejde o terénní nahrávky a o „syrovou hudbu bez příkras“. Jana Belišová na své terénní práce navázala novým projektem, v jehož rámci nechala lidové neškolené zpěváky spolupracovat s profesionálními hudebníky. A tak vedle autentických hlasů romských manželských párů, sourozeneckých nebo švagrovských dvojic („Aby se cítili jistěji, přicházeli ve dvojicích,“ píše Belišová) na albu slyšíme akordeon, violoncello, perkuse a kytaru. Romské lidové melodie se proplétají s tangem Astora Piazzolly nebo s autorskou melodií perkusisty Thierryho Ebama. „Některé skladby mají charakter intimní výpovědi, jiné jsou komorními dialogy mezi lasy a nástroji, které se i v dnešním velmi členitém hudebním světě střetávají jen vzácně,“ píše Dorůžka.

Vedle CD je součástí projektu také DVD s filmem Cigarety a pesničky, který „zaznamenává týdenní setkání zpěváků a hudebníků, kteří v srpnu 2009 v evangelickém kostele ve Veľkém Slavkově nahrávali písně pro toto CD“.


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno