obal alba

Klenot

Vypsaná fixa

Vlastní náklad / 2009
Žánry: rock
VF9992009
LP 349 Kč

O ALBU

Zatím poslední studiové album Vypsané fiXy, které bylo rok ke stažení na T-Music zdarma nebo za sumu, kterou se sami posluchači uvolili za stažení MP3 verzi dát. Album již stahovat nelze, ale fanouškům je k dispozici fyzická forma v podobě LP na vinylu. Pilotním singlem alba se stala skladba "Holka s lebkou", ke kterému vznikl i videoklip.


Seznam skladeb:

1. Naše nebe
2. Holka s lebkou
3. Suprkino
4. Psychokuna
5. Sci-fi povídka
6. Panenka Chou Chou
7. Velká láska
8. Okresní knihovna
9. Sirény
10. Klenot
11. Závod
12. Duchové

 

Investice, které pardubická kapela udělala do své páté řadové desky Klenot, se vyplácí. V londýnských studiích vzniklo jedno z nejpřesvědčivějších tuzemských rockových alb.
Je těžké vzpomenout si, kdy naposled některá z kapel domácí klubové scény vyvolala kolem své nové nahrávky takový povyk. Vypsaná fiXa natočila svou pátou desku v Londýně, produkovali ji Dušan Neuwerth společně s Janem P. Muchowem a na internetu si ji už od středy může stáhnout kdokoliv za částku, kterou si sám určí.

Co je nejdůležitější: Vypsaná fiXa svému gympláckému názvu navzdory konečně natočila nečekaně vyspělé album, které nesází jen na to, co chtějí fanoušci slyšet. Je plné nápadů, silných refrénů a zní v kontrastu s produkcí tuzemských kapel na podobné úrovni nečekaně svěže. Touha neustrnout ve vývoji, kterou naznačila jejich předchozí deska Fenomén, skupinu na Klenotu již plně ovládla.

Album ze všeho nejdřív překvapí syrovostí úvodní skladby Naše nebe, která patří k nejzběsilejším písním, jež kdy Vypsaná fiXa nahrála. Dominantní kytary tu přehlušují všechno, neúnavný rytmus v kombinaci se závěrečnou gradací vám nedají vydechnout. Poprvé si všimnete jisté zvláštnosti alba – tak jako na anglicky zpívaných nahrávkách je zpěv zasazen víc do mixu a neční z něj, jak je v českých studiích zvykem.

Deska plná hitů
I když je to místy na úkor srozumitelnosti a písničky si vyžádají více poslechů, nahrávat v Londýně byla evidentně dobrá volba. Pryč je i občasná přehnaná teatrálnost zpěváka Márdiho, již si dopřával v minulosti. Když totiž desce věnujete čas, i z toho úvodního nářezu, jenž pro zbytek není typický, se nakonec vyloupne hitovka, která má na to, jednou někomu na koncertě přivodit infarkt.
Čím je Klenot tak výjimečný? Je to hlavně zvukový háv, který jinak v podstatě jednoduché písničky Vypsané fiXy dostaly. Zvukově se na Klenotu pořád něco děje, jeho poslech si vynucuje pozornost, aniž by deska působila přeprodukovaně. Řešit, jestli je to spíš místem, kde kapela nahrávala, nebo úsilím, které tvůrci do nových písniček vložili, je zbytečné. Důležitá je neupocená lehkost, chytrost a samozřejmost, kterou v sobě Vypsaná fiXa na albu má.

Projevuje se to především v prvním singlu Holka s lebkou, určitě nejhitovější písni, kterou Vypsaná fiXa dosud natočila. Chytlavé refrény šly kapele vždycky, stejně jako erupce naléhavých kytarových ploch lemujících klidné pasáže. V téhle písničce se to vše podařilo bez nějakého tlačení na pilu dotáhnout.
Vypsaná fiXa si na koncertech umí podmanit lidi svou bezprostředností, troufám si říct, že vůbec poprvé se jí ten pocit podařilo natočit i na desku, která je jednou z nejpřesvědčivějších rockových nahrávek, jež u nás v posledních letech vznikly.

Velký podíl na tom mají i chytré české texty, v nichž se Márdi sice stále schovává do svého vysněného města jménem San Piego, ale zůstává přitom víceméně srozumitelný a při vyprávění svých příběhů je dojemný i vtipný.

Není co vytknout
V momentech, jako je závěr titulní skladby o prostitutce "Klenot Eskortový", kde si Márdi střelil několikaminutovou rapovou pasáž, v níž s lehkostí přechází od narážek na Pixies na lokální "jukebox U Lumíra", vás ta deska musí definitivně dostat.
Vypsaná fiXa je poctivá kapela. Dlouhá léta neúnavně objížděla kluby, kde hrála pro hrstku lidí. Od rozpačitých písniček vhodných pro střední školu posledními dvěma alby uzrála v jednu z nejkvalitnějších tuzemských skupin. S odvážným krokem jménem Klenot, kterému po hudební, textařské a technické stránce nechybí nic, se definitivně stává kapelou, kterou je třeba brát – názvu navzdory – zatraceně vážně.

VYPSANÁ FIXA - Klenot
CD 39:09 min.
Hodnocení MF DNES: 90 %

Honza Vedral

MF DNES


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Rock

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 99 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 383 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 179 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno