obal alba

Čarodějky

Cava

Vlastní náklad / 2010
Žánry: folk, chanson
CAVA01
CD 238 Kč

O ALBU

 “Ženy čarodějné, vysoké kameny
  Vlasy přeprudké, pohled zasněný
  Rukama rukama dokola oheň plápolá
  Bosýma patama hlína duní
  Přijď mezi nás ….“      / Čarodějky /

Po osmileté odmlce vychází pod názvem Čarodějky třetí album česko-slovensko-francouzské skupiny Çava.

Instrumentace kapely dosáhla po více než 15 letech hraní již stálého stylu, který lze popsat jako akustický  šanson s českými a slovenskými texty, s prvky melodického jazzu, world music  a afrorytmiky.  Základem je šanson nebo prostě písnička: nikdy sice nepůsobí jako materiál, který si kdokoli může vypůjčit a sborově si ho zazpívat, ale ani jako pouhé rozmázlé zvukové plochy. Nenápadně bohaté a umné harmonie ujíždějí jasně (ale jen mírně) do jazzu,  a world music – to je jakási vůně za celou deskou.
Nástroji, které vás omotají jako pavučina, jsou především flétna se saxofony Borise Kubíčka a perkuse Davida Jaroše. Ti jsou jištěni nápaditou kytarou Jana Žabky, která má především harmonickou roli, posiluje rytmiku, a zůstává na pozadí.
Výlučnou interpretkou písní je Romana Žabková. Smyslové, pocitové, vztahové, propracované a přece jaksi syrové verše a „bosorkovský“ (ne nadarmo jsou titulní Čarodějky jasnou erbovní skladbou alba) zpěv, s obrovskou dynamikou od vyšeptávání ke křiku, velkým rozsahem a nesmírně pestrou paletou tónových odstínů k sobě padnou neuvěřitelně přesně.

Čtrnáct skladeb alba tentokrát spojuje jakýsi ženský a naturální pohled na svět. Většina textů pochází ze starší sbírky básnířky a textařky Beaty Struhárové, pod dalšími je podepsaná Jana Adámková, dvěma texty přispěl Robo Germič. Všichni zmínění pocházejí ze Slovenska a na jejich živočišných i něžných slovech to s jistotou poznáte. Hudbu až na dvě výjimky složil buď kytarista Ján Žabka, nebo (častěji) Romana a Ján Žabkovi společně.
Çava se na svém posledním CD dotýká ve dvou písních i tématu neslyšících (Mé ruce, Pak ti to řeknu – rapuje neslyšící Andrea Kalců). Kombinace vlastního sdělení, širšího poselství i mementa k handicapovaným činí z těchto skladeb jedny z  nejvýraznějších na desce. Písně, které donutí k zamyšlení o to víc, že nejsou polopatické a nevysvětlují.

Málo se v našich kruzích ví, že na zahraničních turné má kapela alternující francouzské hráče (Alban Chapelle – tenor saxofon, Bruno Delord – perkuse). Oba zmíněné na Čarodějkách uslyšíte, stejně jako další známé osobnosti české folk- rockové scény – namátkou Jana Nohu (perkuse), Petra Maršíka (baskytara), Jana Jakubce  (baskytara), Jana Korbuta (perkuse, v současné době v Çavě nahradil Davida Jaroše na postu perkusisty). Hudební režie se ujal Michal Braxatoris, v jehož studiu bylo CD i natočeno. Booklet s mnoha fotografiemi a texty v češtině a francouzštině graficky navrhla Sevdalina Kovářová – Kostadinova.

Neotřelé aranže, výrazově bohatá kytara, živelný doprovod perkusí, brilantní flétnová a saxofonová sóla, spolupráce s invenční textařkou, ženský hlas o mnoha tvářích  - se čtyřmi nástroji a jedním hlasem dokázala Çava vytvořit nezaměnitelný a zajímavý sound.
Çava: Čarodějky
Čarodějky, Zblízka, Mé ruce, Pak ti to řeknu, Ave, Babylon, Červená, Vyplašené horko, Matka Eire, Tisíc světel, Manijeh, Letí si, Paříž, Na zahrádce
vlastním nákladem natočeno ve studiu Michala Braxatorise, 2009, celkový čas 48:06.


SKLADBY

ukázka název zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folk | Chanson

obal alba

Vladimír Václavek a Iva Bittová

Bílé inferno
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MC 79 Kč
MP3 149 Kč
LP 799 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
WAV+mp3 249 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Bran

An delienn
Dostupné varianty
CD 349 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×