obal alba

Moře / Sea

Muziga & Helena Vedralová

Indies Scope / 2022
Žánry: alternative, jazz, world music
2664606
CD 314 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 149 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 199 Kč
WAVnekomprimovaný formát, MP3 přibaleny zdarma 249 Kč

O ALBU

Zpěvačka a houslistka Helena Vedralová se dlouhodobě věnuje úpravám lidových písní a společně s kapelou Muziga interpretuje písničky převážně z rodného Valašska, kde se osobitým způsobem mísí world music, jazz i folk. Její nová deska Moře je ovšem vyplutím do jiných vod. Jde o autorský projekt, tentokrát s ryze osobními texty, který bychom mohli charakterizovat jako meditativní hudbu.

Na novince, kterou právě vydává pod svým jménem, opět převažují prvky world music, doplněné o nenucený jazzový feel úsporné instrumentace, který dává štědrý prostor pro atmosférickou zvukomalbu houslí, violy, basklarinetu a perkusí. Oproti předchozí desce Zežali, zvázali z roku 2019 působí novinka klidněji, jakoby se chtěla vymezit místy až divokému charakteru lidových písní, ale přesto je naléhavou výpovědí. Citlivý přístup k aranžím, nechávající vyniknout klidnou náladu alba, prozrazuje silný záměr autorky, podpořený spoluprací s Ivem Viktorinem a hlavně s basklarinetistou Garethem Davisem, jehož široký záběr pokrývá současnou klasiku, jazz i elektroniku. "Společná tvorba s Garethem vyšla z našeho náhodného živého hraní, kde přeskočila muzikantská jiskra. Tehdy jsem si uvědomila, že jeho hra na basklarinet mi evokuje dech země a je přesně tím, co se bude zvukově pojit s připravovanou skladbou Moře. Inspirovaná jeho hrou vznikla i píseň Perlorodka a následně Vlny, což je zhudebněná báseň Hany Voříškové," říká Helena o duu kooperujících autorů. Celkové vyznění alba také podporují nepřehlédnutelné perkuse a vokály Markéty Mužátkové, Heleniny spoluhráčky z Muzigy a ve třech písních vypomohl i basklarinetista Jiří Porubiak.

Hudba Moře probíhá v jakémsi hypnotickém rytmu a čase, který zve k soustředěnému poslechu. Také stopáží všech šesti skladeb naznačuje, že spěch zde nemá žádné místo a zkratkovitá, zrychlená moderní doba tady najednou ztrácí na téměř čtyřicet minut svou moc. Hlavní slovo má plný zvuk akustických nástrojů, který spolu s konejšivými hlasy dávají posluchači příležitost se z hluku a spěchu dnešního světa přenést jinam, do radostného uvolnění a klidu.


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Alternative | Jazz | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×