obal alba

Punky Dumky

Benedikta

Indies Scope / 2005
Žánry:
MAM257
CD 254 Kč
MP3bitrate 256-320 kbps 99 Kč
FLACbezztrátová komprimace, MP3 přibaleny zdarma 149 Kč

O ALBU

Benedikta se po čtyřleté odmlce vrací prostřednictvím alba Punky Dumky. Na určitý čas, se Benedikta odmlčela i z koncertních podií a to proto, aby připravila zcela nový program, který přinesl i částečnou změnu stylu. Pryč jsou časy, kdy se o Benediktě hovořilo jako o "ženském Čechomoru". Nyní se v její muzice daleko více setkává rock s jazzem, ale i funky s folklórem. Pozorný (a znalý) posluchač ovšem pozná vlivů mnohem více. Ty se však slévají v jeden originální kompaktní celek. Fakt, že se Benedikta i nadále inspiruje slovanským folklórem, často vyplave na povrch jen skrze ústřední melodii, jindy to posluchač zaregistruje pouze díky dialektu textů.
Kapela sedí na perfektně šlapající rytmice současného Krucipüsku (Vojta Douda - bicí, Jaryn Janek - basová kytara). Výraz kapele dává průrazný a nebojácný zpěv Petry Váňové, která ji se sestrou Michaelou (housle) před lety založila. Rockový pocit do kapely vnáší tu ostrá, tu zas něžně mňoukající kytara Marka Trana. Výraz kapely dotváří perkuse Víti Halšky a "jednomužná" dechová sekce (Marek Prokop na desce jako speciální host). Dobrý pocit z Benedikty podtrhuje nádherný, šťavnatý sound, který vznikl v jednom z nejlepších českých studií - Sono Records pod producentskou a zvukařskou taktovkou Jaryna Janka a Milana Cimfeho.

Křest CD:
22.května - Praha - Palác Akropolis - společně s Budoárem Staré Dámy

Skladby:
1. Šej hoj
2. Počúvaj
3. Za řekou, za horama
4. Šohajova mama
5. Punky dumky
6. Zapalte svíci
7. Legenda o zlé kopretině
8. Slavíček
9. Jabko
10. Láska

Písně s komentářem skupiny:

1 / ŠEJ HOJ
Rusínská lidová. Výsledek našeho desetidenního inspiračně laděného soustředění v Uličském Krivém, domovině našeho dívčího osazenstva. Občasně postřehnutelná temná bonga můžou být důsledkem jednodenního výletu do hlubokých hvozdů v okolí hranic bývalého Sovětského svazu. Text velice prozaický, „překvapivě“ pojednávající o vztahu mezi mužem a ženou.

2/ POČÚVAJ
Opět na lidové téma. Opět obdobná tématika. Navíc ale bohužel – odloučení, nevole, zmar... (obraz druhý: slunce zapadá a z dáli dopadá vzdalující se zvuk zvonu venkovského kostelíku)

3/ ZA ŘEKOU, ZA HORAMA…
První píseň „ umělá“. Začleněním smyčcového tělesa (MAC SYMFONIC ORCHESTRA) se soubor pokouší poprat se současným fenoménem nejen naší populární hudby. Ze zpěvaččina projevu je zřejmé, že jí nejsou cizí rozhodnost, odvaha, otázky a očekávání. V jakémkoliv pořadí. A o tom je tato píseň.

4/ ŠOHAJOVA MAMA
Původ téhle písně sahá hluboko do historie, přesněji řečeno se její zrod váže k roku 1970 a jedné z největších ikon jazzového nebe. Postupem času se jí dostalo mnoha úprav a adaptací, naposledy roku 1995 skvělými SHT. Nyní se o toto pokoušíme i my jejím spojení s písní lidovou. V zásadě se jedná o problémové řešení mezi matkou, synem a jeho nastávající.

5/ PUNKY DUMKY
První píseň závažnějšího charakteru, navíc titulní. Jednou větou ošklivé káčátko.

6/ ZAPALTE SVÍCI
Jemná morbidita. Těžko říci, co by řekl estét na spojení symbolu panenky Marie s lehce rozpoznatelným židovským motivem, ale už se tak stalo. Je docela možné, že v tomto příběhu se hlavní heroina rozhodla na poslední chvíli konvertovat, kdo ví. (Konec obrazu šestého – KILLING ON THE NAME OF.)

7/ KOPRETINA
Asi nejzávažnější píseň alba. Byla napsána bezprostředně po tragickém skonu zpěváka ALICE IN CHAINS. Hned na poprvé se do ní trefil náladou svého textu Jiří M. Brabec. Patří tobě, LAYNE STALEY!

8/ SLAVÍČEK
Záležitost slezská, tudíž pro většinu členů kapely, vzhledem k místům jejich narození, niterně spojující. A nejedná se jen o spojitost lokační.

9/ JABKO
Momentka a náš hudební počin nejstarší.Valašským pamětníkům se třeba možná vybaví pradávná tancovačka s folkrockujícím Cimentem, ale pozor! V tomto případě s textem neveselým, řekněme smíchuskrzzubým.

10/ LÁSKA
Poslední, všudypřítomné a nejnevyčerpatelnější téma CD disku, se kterým se Benedikta vyrovnává po svém. Prostě LOVE.
CD MAM257-2, EAN 8595026625723, DPC 349,- Kč


SKLADBY

ukázka název stáhnout cena zdarma

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Folklor

obal alba

Antologie moravské lidové hudby

Antologie CD 4 - Valašsko, Lašsko, Zlínsko
Dostupné varianty
CD 224 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Musica Folklorica

Spal bych, spal bych, žena mi nedá
Dostupné varianty
CD 269 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Musica Folklorica

Ej, ženy, ženy, poradteže mi
Dostupné varianty
CD 249 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Cimbálová muzika Vlasty Grycové a Vlasta Grycová

Vlasta Grycová - O lásce
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
RECENZE
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×