obal alba

The Livelong Day

Lankum

Bertus / 2020
Žánry: acoustic, world music
Y35610
CD 379 Kč
LP 749 Kč

O ALBU

Dublinské kvarteto Lankum (dříve Lynched) má za sebou dvě ceněné nahrávky, na kterých zaujalo vlastní interpretací lidových písní irského obyvatelstva. Na třetí desce "The Livelong Day" ovšem skupina zapracovala na zvuku a nové skladby utkala z nití deprese, krásy, dokonalosti i zmaru.
Osm položek na "The Livelong Day" zabírá téměř hodinovou stopáž a rozhodně nejde o dlouhé, nikam nevedoucí pseudo umělecké pokusy devastující irský folk. Lankum se vyzbrojili celou řadou nástrojů a zvuků a více než významně zapracovali na koncepci a dramaturgii skladeb.
Album otevírá "The Wild Rover", která je naprostým skvostem, geniální esencí ducha a jádra Irska. Žádná laciná halekačka pro příležitostné návštěvníky irských pubů, ale hudební charakteristika irského národa zahrnující tíhu i radost zeleného ostrova. Nenápadně štiplavé housle, poklidná kytara a zemitý vokál zpěvačky Radie Peat jen postupně nastiňují hudební orgie, které záhy kvartet spustí. Melodická linka postupně nabaluje další zvuky, nástroje a hlasy a ve svém finále posluchače zmrazí zvukovou fontánou. Práce s dynamikou, dramaturgií a aranžemi se v písni, pocházející ze 17. století, blíží naprosté dokonalosti.

Po posmutnělé baladě "The Young People" vonící irskou whiskey, ohněm a deštěm se formace pokouší konkurovat zvukovým experimentátorům Swans a v instrumentální "Ode To Lullaby" topí posluchače v chladných tónech harmonia. V taneční "Bear Creek" zase hrají prim housle a na chvilku se zdá, že "The Livelong Day" není jen výpravou do temných irských hvozdů.

Dalším vrcholem nahrávky je "The Pride of Petravore", instrumentálka, která posluchače zve na exkurzi do dublinských průmyslových doků. Rozsypaná mozaika veselých a temných zvuků a tónů se postupně shlukuje do podivné, disharmonické, ale omamné kakofonie, ze které běhá mráz nejen po zádech.
Dublinský kvartet společně s producentem Johnem "Spudym" Murphym vytvořili instrumentálně strhující dílo zachycující podstatu Irska. Přepracovali na něm náměty tradičních písní a svou invencí z nich vypracovali geniální kolekci. "The Livelong Day" tak patří k největším hudebním skvostům uplynulého roku.
Vydáno: 18.01.2020 09:05 v sekciRecenze - Ondřej Hricko
https://musicserver.cz/clanek/62696/lankum-the-livelong-day/Písně: 1-The Wild Rover 2-The Young People 3-Ode to Lullaby 4-Bear Creek 5-Katie Cruel 6-The Dark Eyed Gypsy 7-The Pride of Petravore 8-Hunting the Wren
Rok vydání: 2019

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Acoustic | World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak a Folkové prázdniny

Home Brewed Mbira - FP 2007
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Tim Eriksen a Folkové prázdniny

Northern Roots Live In Náměšť - FP 2008
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna
×