obal alba

Skate

MAO a Meat-House Chicago I.R.A.

Indies Happy Trails / 1992
Žánry: alternative, rock
MAM004
CD 149 Kč

O ALBU

Pozadí projektu MAO neznám do detailů, jde však o projekt pánů Vyšohlída a Langera, známých z rapových Pirátů a hardcoreových IRA. Zmínění pánové se v rámci projektu MAO obklopili několika dalšími hudebníky a v letech 1988 - 1992 absolvovali pár performančních vystoupení. Jejich (zřejmě) studiová podoba je zachycena na disku s hodně specifickou krabičkou, která je dosti originální přesto, že běžnou (double) krabičku používá jen mírně netradičně. Samotná tvorba MAO nemá moc společného s běžnou rockovou produkcí, jde spíše o autorskou misi, manifest a hudební koláž. Nahrávku tvoří dvě části, americká a asijská strana, vzniklé v různém období. První polovinu tvoří střídající se pointy "Buddha šílející" a "Buddha tančící", druhou půlku tvoří "žalmy".
Nahrávka je založena na deklamaci surrealistických textů, o kterou se podílejí oba hlavní protagonisté. Jejich zajímavě zabarvené hlasy jsou navíc často zkresleny nebo zechovány, což prohlubuje celkový dojem. Hudební podklad těchto deklamací tvoří orientální nebo (a to hlavně) rockové hudební motivy, ať už jde o kytarový riff, krátkou klávesovou melodii nebo bicí smyčku, tyto hudební úryvky jsou ale používány spíše minimalisticky a repetativně, kdy jeden každý vydrží na celou skladbu. Takto připravená kostra z úryvků a deklamace je doplněna různými samply, zvuky jemnými i industriálně drásavými, ruchy, gongy a perkusemi. Každá skladba ale používá pouze určitou, a to relativně malou, část ze širokého rejstříku naznačených možností a tak nejde o zběsilé a eklektické kombinace všeho možného, spíše jde o decentní a střídmé využití různých prvků. Na nahrávce dojde i na zřetelně rockové plochy, místy i solidně hutné a řízné, jeden ze žalmů tvoří dokonce zprzněný klasický rockenroll. Hudební složka působí trochu jako kulisa k textům, ty formálně vycházejí (nejen) z čínské poezie, ale záběr různých (volných) asociací je velmi široký a pestrý, dá se mluvit i o surrealistických vizích a některé úryvky se objevují i na normálních nahrávkách IRA.
CD jsem kdysi koupil spíše jako sběratel kompletující nahrávky IRA, párkrát jsem si jej poslechl a jako něco sice zajímavého ale spíše nestravitelného odložil. Ale teď, po letech, jsem docela překvapen nadčasovostí a invencí nahrávky, která možná trochu předběhla dobu. První cca třetina mi přijde nejzajímavější a nejoriginálnější, další tracky mi přijdou spíše jako variace na dané téma a žalmy mají blíže k rockově laděným věcem. Nejvíc mě baví těžko uchopitelný, minimalistický přístup starší tvorby, celá nahrávka pak pro mě představuje vyvážený mix mezi free pojetím a klasickou rockovou strukturou. Nahrávka je samozřejmě spíše pro (otevřené) hledače a experimentátory než běžné posluchače, má blízko k alternativě i duchu Residents a rád si ji poslechnu, když zatoužím po něčem neobvyklém a originálním.
19.09.2010 http://www.sklisen.cz/sahaweb/index.php?Page=5&Detail=371.txt
Tracklist American Side 1 Untitled 2:13 2 Untitled 3:10 3 Untitled 0:57 4 Untitled 2:54 5 Untitled 2:33 6 Untitled 3:40 7 Untitled 3:18 8 Untitled 4:33 9 Untitled 1:58 10 Untitled 3:34 Asian Side 11 Untitled 3:57 12 Untitled 3:01 13 Untitled 3:22 14 Untitled 2:30 15 Untitled 2:10 16 Untitled 2:13 17 Untitled 2:23 18 Untitled 2:30 19 Untitled 2:58 20 Untitled 2:23 21 Untitled 1:14 Art Direction [Idea Katexochén] – M. Langer* Composed By [Musical Composition] – Petr Vyšohlíd Design [Face Of Art Performance./Cover Design/] – A. Jarkovský*, M. Langer*, M. Pukl* Layout [Computer Art] – El Benda Liner Notes – Ivan Steffel Lyrics By [Text] – Milan Langer Mastered By – Ben (199), Dushan* Mixed By – Vyšohlíd Sr.*, Vyšohlíd Jr.* Music By – Petr Vyšohlíd Performer [Mao], Bass Guitar – Charles Cypro* Performer [Mao], Drums, Percussion – Libor Friedl Performer [Mao], Gong [Chinese] – Butcher Pitrak Performer [Mao], Guitar, Percussion – Viktor Borovský Performer [Mao], Guitar, Sampler, Percussion – Petr Vyšohlíd Performer [Mao], Voice [Desaktualisace] – Milan Langer Performer [Mao], Voice [Paralelní Desaktualisace] – Martin Krafka Performer [Mao], Voice [Screaming], Sampler, Instruments [Indust. Instrum.] – Mojmír Pukl Performer [Mao], Voice [Voice Of Ceremony] – Alan Jarkovský Photography By [Photo Documents] – M. Podhrázský* Translated By [English Version] – Anna Bryson Typography – S. Hedeguš Typography [Computer Typography] – M. Sobel RECORDED at INDIES studio, summer 1992 - INDIES RECORDS Mixed at Queen's Castle Studio, autumn 1992 Mastered /Indies Records Family/

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Alternative | Rock

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 383 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 179 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno