obal alba

Liquid Spirit (BRD-AUDIO)

Gregory Porter

Universal Music / 2015
Žánry: jazz, pop
5358490
Blu-ray Disc 429 Kč

O ALBU

Reedice úspěšného alba z roku 2013 se 2 bonusy na Blu-ray Discu, PURE AUDIO 24bit/96khz PCM Stereo, obsahuje i Download!!!

V Česku se zviditelnil vlastně až v roce 2013, díky dvěma koncertům na Strunách podzimu (jeden z nich s hostujícím Ondřejem Pivcem). To však nic nemění na tom, že sbírá pocty od slavnějších kolegů v čele s Wyntonem Marsalisem a Jammiem Cullumem, a jeho předchozí album Be Good bylo nominováno na Grammy. Za rychlým vzestupem Porterovy hvězdy stojí posluchačsky přístupná směs jazzu, gospelu či R&B. To vše najdeme i na novince Liquid Spirit, i když v Porterově diskografii je znát jistý posun. 

„Považuji se za jazzového zpěváka, ale mám rád i blues, soul a gospel,“ říká Porter, který má ve zvláštní oblibě hlavně Nat King Colea. „Porter je pevně spjatý s historii pěveckých projevů v jazzu: věří v píseň, v její sdělení, za nejvhodnější doprovod k ní však považuje kapelu moderního jazzu,“ napsal například o loňském koncertu Portera v Praze Vladimír Kouřil v Harmonii. Na novém CD nebo BRD najdeme povětšinou autorské zpěvákovy skladby, které opět doplní známé písně minulosti – jazzový standard I Fall In Love Too Easily, nebo covery skladeb Abbey Lincoln (Lonesome Lover) či Ramsey Lewise (jeho hit The ‘In’ Crowd). 

Liquid Spirit zní bezpochyby jinak než Porterova předešlá alba. Deska Water (2010) byla z jeho trojice desek asi „nejjazzovější“, i když prostor pro improvizaci najdeme na všech jeho snímcích. Oceňované CD Be Good (2012) naznačovalo Porterovo znovuobjevování soulových a gospelových kořenů. Album Liquid Spirit je v dobrém slova smyslu popovější a řadou tříminutových hitů přístupnější i novému okruhu publika, pro něž se Porter stal možná jistou módou. 

Sestava hudebníků zůstává stejná jako na předchozích dvou albech: pianista Chip Crawford, bubeník Emanuel Harrold, basista Aaron James a saxofonisté Yosuke Sato a Tivon Pennicott. V několika skladbách kapelu doplnil trumpetista Curtis Taylor a varhaník Glenn Patscha. Obzvláštní význam má pro Portera návrat aranžéra Kamau Kenyatta – právě setkání s tímto hudebníkem totiž kdysi v jazzových klubech předurčilo jeho další životní kroky. Díky Kenayattovi se dostal k muzikálovému herectví a ztvárnil mimo jiné titulní roli v úspěšném muzikálu It Ain't Nothin' But the Blues. 

Porter tuto desku považuje za logické pokračování svých předchozích alb; pracuje ostatně s podobnými tématy, jako jsou vzestupy a pády lidských vztahů, vzpomínky na dětství či poznámky k společnosti a politice. Už dříve publikovaný singl vnímá jako jistý protipól k improvizačně rozvolněné skladbě Bling Bling z alba Be Good. Jak říká, měli v ní hudebníci na pódiu tolik co sdělit – chyběl jim ovšem náboj z druhé strany, tedy z publika. K tomu slouží právě Liquid Spirit, se sugestivním tleskotem rukou, který gospelem napájený song provází celou dobu.

  Skladby:

1. No Love Dying
2. Liquid Spirit
3. Lonesome Lover
4. Water Under Bridges
5. Hey Laura
6. Musical Genocide
7. Wolfcry
8. Free
9. Brown Grass
10. Wind Song
11. The In Crowd
12. Movin'
13. When Love Was King
14. I Fall In Love Too Easily   bonus 15. Water Under Bridges 
16. Grandma's Hands      Rok vydání: 2015

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Jazz | Pop

obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
obal alba

Jaryn Janek

Ty lidi
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Pavol Hammel

Nočná galéria
Dostupné varianty
CD 287 Kč
obal alba

Luno

Zeroth
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
LP 299 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno