obal alba

15 písní o lasce

Klec

Vlastní náklad / 2001
Žánry: world music
KLEC01
CD 249 Kč

O ALBU

Pražská skupina Klec prezentuje na svém albovém debutu "15 písní o lásce" u nás dozajista ještě neslyšené pojetí tradiční židovské hudby klezmer. Na hony vzdálena akademickému přístupu folkloristických puristů roubuje na klasické klezmerové skladby rockové postupy a rozbíjí tak klišé a předsudky, na jaké jsme u podobné hudby zvyklí.

Žánrová klasika opatřená vlastními texty (plus několik samodělů v příslušném duchu) je provedena v nepříliš tradičním nástrojovém posazu, což ovšem není nikterak na škodu. Naopak, některé zdánlivě nepatřičné nástroje - jako například hammondky v reggae olíznutém kusu Šmastafara - jinak dosti omezený hudební rezervoár kapely docela osvěžují. Stejně jako nenápadné gagy tahouna souboru p. Hluštíka (kytara), který třeba jen tak mezi řečí vystřelí ve Zlodějské k verši o sňatkovém podvodníku motiv z Bartholdyho lamače svatebních síní. V proudu svěží, svižné & odsejpající muziky si ho nemusíte ani všimnout, ale pozorný posluchač si takové odměny zaslouží. Možná i jako satisfakci za mnohdy příliš dřevěný zpěv náčelníka bandu Martina Šmída.

1. Elimele  (Rabbi Elimeylekh) - 

2. Brandvajn (Vie Tsvie Is Naftule Der Driter)

3. Šmastafara

4. Oj

5. Zlodějská (Na Barbude)

6. Di Mame (Di Mame Iz Gegangen)

7. Buhušer (Buhusher Khosid)

8. Moje milá

9. Odešla láska (Kajo Berge)

10. Levicová (Ale Brider)

11. Nudle (Nudl Nudl Un A Nudl)

12. Sedí Dove (Shprayz Ich Mir)

13. Boty (Di Saposhkelach)

14. Jožka (Joshke Fort Aveg) 

15. Vrať se mi (Lover Lover Lover)

16. Bláznivý krejčí (Shneider Shneider)

Do široka otevřená Klec

Vydáno: 07.11.2001 19:51 v sekci Recenze - Filip Hrubý
Pražská skupina Klec prezentuje na svém albovém debutu "15 písní o lásce" u nás dozajista ještě neslyšené pojetí tradiční židovské hudby klezmer. Na hony vzdálena akademickému přístupu folkloristických puristů roubuje na klasické klezmerové skladby rockové postupy a rozbíjí tak klišé a předsudky, na jaké jsme u podobné hudby zvyklí.

 

Pražská Klec není rozhodně první vlaštovkou židovského hudebního stylu klezmer u nás, to však neznamená, že nestojí za pozornost, právě naopak. Úvodem by asi stálo za to říci, co to vlastně ten klezmer je. Nehodlám se zde však pouštět do dalekosáhlých muzikologických analýz, ty přenechám povolanějším. Ti z vás, kteří s tímto stylem ještě neměli tu čest , třeba prostřednictvím několikerých koncertů zámořských The Klezmatics v Praze, by však měli vědět, že je to hudba především nadmíru veselá, skočná a kosmopolitní. Bez problému v sobě mísí vlivy z východu, západu i jihu Evropy.
Dosavadní české pokusy o klezmer vycházely většinou z zšeřelých koutů pražské židovské komunity. Výsledky však zhusta zaváněly akademičností, danou zřejmě jak duchovní zainteresovaností interpretů, tak jejich snahou neodchylovat se od tradičních kánonů. Klec na to jde odjinud. Spíše než dotek s absolutnem a tisíciletým odkazem předků hledá v klezmeru jeho tanečnost, veselí a odvaz. Však se také s Klecí spíše než na dýcháncích v Židovském muzeu setkáte v rozličných pražských putykách a knajpách. V takovém prostředí není samozřejmě pro akademičnost místo a na nějaké ty noty spadlé pod stůl se také nekouká.

Ačkoli Klec neinterpretuje klezmer ve folkovém duchu jako většina jejích českých souputníků, nejedná se zároveň ani o epigony již zmíněných The Klezmatics. Razance s jakou bubnuje Jana Modráčková (jinak členka skupiny Traband) ve spojení s místy až metalovými riffy kytarového hrdiny Antonína Hluštíka (jinak člen Neočekávaného Dýchánku) získává hudba Klece rockovou razantnost, aniž by však zároveň ztrácela skočnost hospodského šramlu. Býval jsem přítelem hudebních škatulek a v souvislosti s Klecí se mi jedna vybavuje - klezmer core, tedy newyorská fůze klasických klezmerových postupů, zabalená do hřmotných rockových aranžmá.

"Patnáct písní o lásce", jak zní podtitul albového debutu, do jisté míry nasazení a živelnost živých vystoupení potvrzuje, na druhou stranu se na některých místech přeci jen vkrádá studiový chlad. Byla-li již řeč o aranžích, znovu se osvědčuje, že v jednoduchosti je síla. Tam, kde Klec prostě spustí svoji představu řízného klezmeru ("Bláznivý krejčí", "Elimele", "Di Mame", "Brandvajn", "Sedí Dove"), není co řešit a za chvíli je vám do zpěvu i do tance s kapelou. Jsou však sofistikovanější stylové úkroky ("Šmastafara", "Zlodějská", "Nudle", "Odešla láska"), ve kterých se přímočarost a jasný názor trošku vytrácejí. Na druhou stranu je snaha o žánrovou pestrost alba rozhodně sympatická a kapela osvědčuje ve většině písní schopnost skloubit celou řadu nástrojů (mimo klasické rockové sestavy ještě křídlovku, příčnou flétnu a klavír) do sevřeného a srozumitelného tvaru.

Svým albovým debutem se však Kleci především podařilo rozrazit vrata hudebního ghetta, v kterém se, alespoň v našich podmínkách, klezmer a příbuzné styly doposud krčily. Doufám, že vzniklý průvan provětrá mnohé zatuchlé kouty české hudební scény.

Celkový čas: 44:10

Skladby: Elimele, Brandvajn, Šmastafara, Oj, Zlodějská, Di Mame, Buhušer, Moje milá, Odešla láska, Levicová, Nudle, Sedí Dove, Boty, Jožka, Bláznivý krejčí

15 písní o lásce Klec ; hudba Martin Šmíd (4, 8), tradicionál (1, 2, 5 - 7, 9 - 15) ; texty písní Martin Šmíd (1, 3, 4, 5, 8, 9, 11 - 15), tradicionál (6) ; překlad Martin Šmíd (10) ; Antonín Hluštík - kytary, zpěv; Jan Modráčková - bicí nástroje, zpěv; Jakub Schmid - trubka, zpěv, klavír, keyboard, baskřídlovka, sbor; Martin Šmíd - zpěv, flétna, doprovodná kytara, klavír, sbor; Jiří Váňa - basová kytara, sbor ; host Michal Šmíd - zpěv
Rok vydání 2001


MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT World music

obal alba

Čankišou

Lé La
Dostupné varianty
CD 99 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Tara Fuki

Auris
Dostupné varianty
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Jiří Pavlica a Hradišťan

Live & Co se nevešlo (2CD)
Dostupné varianty
CD 339 Kč
MP3 149 Kč
FLAC+mp3 199 Kč
obal alba

Zuzana Novak

Home Brewed Mbira
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Big Blue Ball

Big Blue Ball
Dostupné varianty
CD 379 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno