obal alba

Detaily

Vypsaná fixa

Vlastní náklad / 2011
Žánry: rock
VF9992011
CD 179 Kč

O ALBU

Vypsaná fiXa se na novém albu Detaily opět zaměřila na obyvatele San Piega. Někdy je mezi rozpitými obrysy paneláků a postavami nořícími se z mlhy veselo a živo, jindy šedivo a tísnivo. Jako v životě. Márdiho vidění zůstává sympaticky netuctové, vnímající i věci schované „za rohem".

Zatímco Klenot vznikl v Londýně jako syrová, přímočaře a rychle nahraná deska, Detaily kapela a producent Dušan Neuwerth propracovali skutečně do detailu. Nomen omen platí i pro album. Kytarový sound rozšiřuje, roztřepuje, naťukává, dobarvuje a nakřapává spousta dobře volených elektronických a klávesových samplů, která působí málem jako skutečná zvuková mozaika města. Znáte to - onen podprahový šum, z něhož se občas vyklube projíždějící tramvaj, hudba z pootevřeného okna, povídání kolemjdoucích...

Byla to správná cesta a užitečná změna. Je totiž pravda, že rejstřík nápěvů na čtyři akordy se rychle vyčerpá a leckterá píseň pak nechtěně působí jako derivát něčeho už slyšeného. Viz věru fiXovský refrén Lujza a Telma, úvodní kytarové vyhrávky a la The Cure v songu Schovaná, cinkavost evokující staré U2 v Jizvách nebo povědomé „nirvano-pixies-troggs-stones-kinksovské" riffy v po sobě jdoucích skladbách Detaily, Bubetka a Mentální divadlo. Jenže právě díky onomu pečlivému, odlišujícímu sonickému třásnění nejde o opakování sebe sama nebo dokonce jiných. Na sklonku rockové éry není snadné zůstat originální, ovšem fiXe se pořád ještě (minimálně v rámci české scény) daří udržovat svéráz.

Nejsilněji tentokrát Vypsaná fiXa překvapivě vyzní ve volnějších náladách. K nejzdařilejším určitě patří teskný nápěv Bibi Balderis s cinkavými akustickými kytarami a zprvu snivými, posléze záměrně znervózňujícími glissandy. Také posmutněle ironický kousek Vše za 39, autentický popis konzumní marnosti, vytahují nad průměr zpomalené pasáže se sborovými vokály. Akustickou baladou Dohasnul s náladotvornými ruchy v pozadí pak deska skutečně vrcholí.
Jistotou zůstávají Márdiho textové mikropříběhy, typické vykreslování pitoreskních postav onoho přízračného a přesto zatraceně reálného sídliště. Sice se občas opakují charaktery z předchozích desek fiXy, ale nevadí. Považujme zoufalecké i vzpurné antihrdiny písní za Márdiho ochrannou známku.

Vůbec nejdůležitější je, že se kapela dokázala pohnout trochu jinam - alespoň po zvukové stránce. Že se snaží, aby neustrnula.

A když si poslechnete desku víckrát, zjistíte možná, že z jednotlivých písniček a zvukových/hlukových střípků Márdi a spol. skutečně postavili ucelený svět. Sugestivní obrázek periferie v širším smyslu slova, se všemi nečekanými barvami a dobře schovanými radostmi i ubíjejícími strachy šeďmi.

Skladby:

1. Show Pana Loba
2. Diskokaktus
3. Deatily
4. Bubetka
5. Mentální Dávidlo 6. Bibi Balderis
7. Vše za 39 8. Schovaná
9. Nájemník
10. Lujza a Telma
11. Jizvy
12. Dohasnul
Rok vydání: 2011  

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT Rock

obal alba

Květy

Střela zastavená v jantaru
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Budoár staré dámy

Dobrou noc, světlo
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Prouza

V tichosti
Dostupné varianty
CD 254 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
obal alba

Frames a Glen Hansard

The Cost
Dostupné varianty
CD 383 Kč
obal alba

Okrej

Je to důvod
Dostupné varianty
CD 239 Kč
MP3 99 Kč
obal alba

Jarret

Jarret sobě
Dostupné varianty
CD 179 Kč
MP3 99 Kč
FLAC+mp3 149 Kč
O NÁKUPU
© Indies Scope

IČ 105 34 181     /     Dolní Loučky 191     /     594 55  Dolní Loučky u Brna

příměstský tábor Brno